Záhada původu Měsíce, našeho nejbližšího nebeského souseda, má novou zápletku. Vědci oznámili, že pod povrchem Měsíce může být ukryta stopa po prastaré planetě Theie.

Obří srážka

Zdroj: Youtube

Sluneční soustava, v níž se nacházíme, prošla v průběhu své existence mnoha dramatickými změnami. Jednou z nejzajímavějších teorií, která se objevila v posledních letech, je ta o obří srážce, která se odehrála před přibližně 4,5 miliardami let. Během této kolize se střetla Země s tělesem o velikosti Marsu, kterému vědci říkají Theia. Obří srážka měla za následek vymrštění velkého množství materiálu z obou objektů do vesmíru, kde se postupně zformoval náš Měsíc.

Tato "obří srážková" teorie však byla zpochybňována kvůli podobnosti vzorků Měsíce a Země. Očekávalo by se, že kdyby byl Měsíc tvořen materiálem z Theie, měl by se lišit od Země, což při analýze vzorků získaných během lunárních misí Apollo nebylo prokázáno. Ale co když výzkumníci hledali na špatném místě?

Odhalení skryté historie

Skupina vědců z Univerzity v Novém Mexiku prozkoumala tuto otázku podrobněji a přišla s novými poznatky. Vědci se rozhodli zaměřit na izotopy kyslíku z různých hloubek měsíčního povrchu a zjistili, že izotopy kyslíku v hlubších vrstvách Měsíce se liší od těch na Zemi. Z toho vyvozovali, že hlubší vrstvy by mohly pocházet z Theie.

To může znamenat, že vnější vrstvy Měsíce, které jsou podobné Zemi, byly vytvořeny materiálem vymrštěným při obří srážce, zatímco hlubší vrstvy pocházejí z Theie.

Na prahu dalšího objevu

Tento nový objev by mohl znamenat průlom v našem porozumění vzniku Měsíce. Ačkoli ještě zbývá mnoho otázek k zodpovězení, nová studie posouvá vědecký výzkum o krok dále a otevírá nové možnosti pro budoucí výzkum.

Takže i když Měsíc vypadá na první pohled klidně a neměnně, pod jeho povrchem se možná skrývají informace o naší dávné minulosti. Kdo ví, co dalšího se dozvíme, když se podíváme hlouběji pod povrch našeho nejbližšího vesmírného souseda? Budoucí výzkum a možné mise na Měsíc nám mohou odkrýt ještě další tajemství, která čekají na své odhalení.

Zdroje: bbc.com, sciencealert.com, nasa.gov