Pražské hospody a pivnice měly svou atmosféru a lidé sem nechodili jen kvůli alkoholu. Byla to místa, kde se rodily legendy, kde žila historie a kde se utvářely osudy národa. Některé z těchto historických pivnic byly svědky setkání významných postav, umělců i státníků. Pojďme se společně podívat na několik z nich, které stojí za zmínku.

U Pinkasů - vlastenecký duch u piva

Zdroj: Youtube

Na Jungmannově náměstí se nachází jedna z nejzajímavějších pražských hospod - U Pinkasů. Když si zde sednete k pivu, můžete se cítit jako člen exkluzivního vlasteneckého klubu. Historie hospody sahá až do 19. století, a právě zde se odehrávaly diskuse o politických událostech, o budoucnosti českého národa.

František Palacký, Josef Jungmann a T. G. Masaryk, tři významní čeští vlastenci, zde pravidelně diskutovali o osudu naší země. A co víc, hospoda U Pinkasů byla oblíbeným místem mnoha umělců. Slavný spisovatel Bohumil Hrabal nebo divadelní duo Voskovec a Werich se tu také rádi scházeli. Osvobozené divadlo, které bylo nedaleko, v této hospodě čerpalo mnoho inspirací.

Jakub Pinkas, původní profesí krejčí, zde začal točit první pivo Plzeňského ležáku v roce 1843. Jeho rozhodnutí opustit krejčovskou živnost a otevřít hospodu bylo pro Prahu významné, protože díky tomu máme dodnes možnost ochutnat skvělé české pivo v historickém prostředí.

U Černého vola - místo, kde se zastavil čas

Jedna z původních staropražských pivnic se nachází na Loretánském náměstí nedaleko Pražského hradu - U Černého vola. Tato hospoda byla otevřena v roce 1965, ale stále si zachovala svůj unikátní historický charakter.

Při vstupu do lokálu U Černého vola máte pocit, že se čas zastavil. Dlouhé dubové stoly s lavicemi, stará dlažba a dřevěné stropy vytvářejí atmosféru minulých dob. Během komunismu sem chodili disidenti a lidé, kteří nesouhlasili s režimem. Dnes sem zavítají nejen místní štamgasti, ale i diplomaté, novináři a umělci.

Kromě vynikajícího piva, které tu točí, můžete ochutnat tradiční české chuťovky, jako je nakládaný romadúr, tlačenka s cibulí a pečená šunka s vejci. Přestože sem občas zabloudí turisté, převažuje zde české osazenstvo.

U Krále Brabantského: Středověký Klenot Malé Strany

Krčma U Krále Brabantského na Malé Straně v Praze je opravdovým středověkým skvostem. Od roku 1375, kdy byla otevřena, sem chodili králové i šarlatáni. Prý sem dokonce čeští panovníci chodili tajnou chodbou z Hradu v přestrojení.

Interiér krčmy je plný dobových kostýmů a dobového jídla. Svíčky poskytují světlo na hostině plné středověkých specialit. Živá středověká kapela, kejklíři, šermíři, fakír i žebráci vytvářejí autentickou atmosféru. Chcete-li ochutnat středověké speciality připravené na otevřeném ohni, jste tu správně. Připravte se na šokující středověké prostředí a staročeskou mluvu.

U Bansethů: Kde začíná příběh

Snad na každém rohu staré Prahy můžete narazit na stopu vojáka Švejka. Pokud však chcete zažít tu pravou švejkovskou atmosféru, navštivte hospodu U Bansethů. Alois Banseth nemohl tušit, že se jeho skromná nuselská hospoda ocitne ve scénáři pro jednu z nejznámějších postav české literatury – Švejka. Tato malá hospoda, kde Hašek trávil mnoho hodin, byla svědkem nejen řady skvělých příběhů, ale i nesčetných návštěv místních obyvatel. Dnes, s Vladimírem Baštou u kormidla, si můžete vychutnat vyhlášenou kachnu nadívanou zelím. To vše za zvuků zpěvu, smíchu a debat hostů, které rezonují stěnami, stejně jako to bylo před stoletím.

U Fleků: Pivní oáza uprostřed města

Pokud hovoříme o pražských pivnicích, nelze přehlédnout legendární restauraci U Fleků, která se nachází v Praze 1. Tato staročeská hospoda je hrdá na svou více než pětisetletou historii vaření piva. Když zde posedíte, nejenže si vychutnáte lahodné místní pivo, které je stále vyráběno dle starobylých receptur, ale také se ponoříte do historie Prahy, která je zde cítit z každého koutu, vitráží i klenutého stropu.

V hospodě U Fleků můžete posedět v jednom z osmi různých sálů, každý přitom oplývá vlastním jedinečným charakterem. V sále Jitrnice můžete obdivovat gotické klenby, v Rytířském sále zase romantickou atmosféru. Každý si tu přijde na své, ať už hledá klidné zákoutí nebo chce zažít živý kabaret.

Věčná tradice

Co činí všechny tyto hospody tak zvláštními? Je to více než jen pivo a jídlo, je to tradice, je to atmosféra, je to pocit, že když vstoupíte dovnitř, stáváte se součástí něčeho většího. Je to místo, kde se nové příběhy tvoří a staré příběhy znovu vyprávějí.

A tak, ať už jste Pražan, nebo jen návštěvník, udělejte si čas a navštivte tyto historické klenoty. Vstoupíte do světa, kde o pivo není nouze a kde minulost a přítomnost jdou ruku v ruce.

Zdroje: archiv.protisedi.cz, nnmagazine.cz, kudyznudy.cz