Všechny čtyři Pitcairnovy ostrovy jsou zámořským územím Velké Británie. Najdete je v Tichém oceánu. Obydlený je pouze jediný z nich - (druhý největší) Pitcairn. Žijí tam potomci vzbouřenců z lodi Bounty. Zbylé tři ostrovy - Henderson, Ducie a Oeno - jsou liduprázdné... 

Nejmenší hlavní město na světě

Ostrov Henderson je největším ze všech. Tento korálový ostrov je pokrytý deštným pralesem a místní přírodní rezervace je na seznamu světového dědictví UNESCO. Je jedním z mála, jehož příroda je dodnes téměř nedotčená. Další ostrov - Pitcairn - má vulkanický původ a hlavně je jediným obydleným místem. Na severu ostrova leží se nachází jediné obydlené místo Pitcairnových ostrovů – hlavní město Adamstown. Ve třicátých letech zde žilo přes 200 lidí, do současnosti se ale počet dramaticky snížil na několik desítek obyvatel. 

Zbylé dva ostrovy - Oeno a Ducie - jsou vlastně atoly se zanedbatelnou nadmořskou výškou (ostrov Ducie má v nejvyšším bodě nadmořskou výšku 3 metry).

Co tam roste a lítá?

Vegetace na největším ostrově Henderson neprošla nijak výraznou proměnou. Ostrov je porostlý nízkou vegetací - je vysoká 5 až 10 metrů. A jak už to u izolovaných ostrovů bývá, žije na něm plno endemitských druhů.

Žádné původní savce zde ale nenajdete. Ale žijí tu pozoruhodní ptáci. Všechny 4 druhy nelétavých ptáků nikde jinde na světě nežijí. 

Čtěte také

Jen několik kilometrů od Rhodosu se nacházejí termální lázně Kalithea. Zdejší léčivá voda má pozitivní účinky na kožní onemocnění, revmatismus, diabetes či astma.

Čtěte také

Rhodos: Řecký ráj cestovatelů

Bezobratlí živočichové jsou také jednou velkou neznámou, ale předpokládá se, že i mezi nimi budou budou endemité. Velmi málo se dosud ví o různých druzích ještěrek a beozobratlých. Žije zde krab palmový - největší suchozemský poustevnický krab. Dorůstá délky kolem 40 centimetrů, ale i mnohem více (největší nalezený kus údajně  měřil 1 metr).  Svými mohutnými klepety dokáže bez problému rozbít i kokosové ořechy. Žije zde i langusta hrotorohá (Panulirus penicillatus; obr. dole vpravo) a kareta obrovská (Chelonia mydas; obr. dole vlevo). Svůj domov zde našly obrovské želvy sloní (Testudo elephantopus). Poslední želva jménem Ms T, byla jednou z pěti želv, které byly dovezeny na ostrov Pitcairn od 30. let. Dnes už tam žádné nežijí.

Mnozí mořští měkkýši a houby nebyli dosud identifikováni. Ostnokožci a mořské okurky na tom jsou podobně. Povrch ostrova Henderson je pokrytý korály, a ty pokrývá hustá vegetace. Půda je složena z odumřelé vegetace a roste na ní velmi málo druhů stromů. 

Pitcairnovy ostrovy jsou rájem pro vědce. Při expedici bylo najednou objeveno 90 nových druhů živočichů. A to je teprve začátek...