Než se ponoříme do kouzelného světa chalupy Petry Janů, pojďme na chvíli ocenit pozoruhodnou cestu ženy, která za ní stojí.

Petra Janů se narodila 19. listopadu 1952 v centru Prahy a vydala se na hudební dráhu, která ji vynesla až na vrchol české poprockové scény. Její rodné jméno je Jana Petrů. Přijala umělecké jméno Petra Janů, aby se odlišila od jmenovkyně, a rychle se stala pojmem. Na počátku kariéry vystupovala v Semaforu, následovalo spojení se skupinou Pro-rock, které vyvrcholilo jejím prvním albem "Motorest".

Zdroj: Youtube

Rok 1978 byl pro Janů určující, neboť získala druhé místo v anketě Zlatý slavík. Skutečnou dominanci na scéně však získala až koncem 80. let, kdy toto ocenění získala v letech 1987, 1988 a 1989.

Vývoj rockerky

Album "Exploduj!" z roku 1980 znamenalo přechod Janů k rockové hudbě, což ještě více upevnil film "Koncert" a spolupráce s hudebními stálicemi, jako byli Ondřej Soukup a Petr Janda. O jejím komerčním úspěchu svědčila alba "Jedeme dál" a "S láskou". Po albu "Jedeme dál" se však odvážným krokem odklonila od rocku k popu, a přesvědčila svět o své všestrannosti.

Nová kapitola

V 90. letech se Janů vrhla do světa hudebního divadla a ustoupila od pravidelných koncertních vystoupení a vydávání alb. Přelom tisíciletí však znamenal její návrat na koncertní pódia a opětovnou spolupráci s Jandou a Petřinou.

V roce 2012 oslavila Janů šedesáté narozeniny a vydala kompilaci "My Pilgrimage - The Golden Collection" (Moje pouť - Zlatá kolekce), která na 3CD zachycuje její čtyřicetiletou pěveckou kariéru. Rok 2015 přinesl novou spolupráci s kapelou Amsterdam a album "Fools" z roku 2017. Ve svých 71 letech Petra Janů nadále vzdoruje věku a zůstává živou osobností hudebního světa.

Poklidný život na chalupě

K chalupaření přivedl Petru Janů její zesnulý manžel Michal Zelenka. Jejich společná láska k jižním Čechám je přivedla do malebné chalupy z 12. století, která má bohatou historii a je obklopena nádhernou přírodou. Manžele uchvátilo její kouzlo, zejména sedm set let starý javor, národní památka.

Dům s posvátnou minulostí

Přeměna zchátralé stavby v útulné útočiště byla pro Janu a jejího manžela dílem lásky. Zajímavé je, že chalupa, původně kaple vysvěcená v roce 1775, měla mnoho majitelů včetně rodiny Černínů a Státních lesů. Dnes Janů spí na místě, kde kdysi stával oltář, a v jeho posvátných sálech nachází útěchu a omlazení.

Dělba práce a skleníkový kompromis

Život na chalupě nebyl jen o odpočinku, ale i tvrdé práci. Ne na všem se navíc s manželem shodla. Velký spor vyvolal například skleník. Zatímco Michal byl zahradničení nakloněn, Janů, která měla k pěstování odpor už od dětství, se zpočátku bránila. Po vtipné notářské dohodě a kompromisu v podobě bylinek však nakonec ustoupila.

Proměněná chalupa

Léta obětavé práce proměnila chalupu v moderní útočiště s opraveným horním patrem, krbem a jezírkem na Michalovu počest. Janů zde tráví léto i Vánoce a vzpomíná na společný život s milovaným mužem.

Zdroje: idnes.cz, petrajanu.cz, cs.wikipedia.org