Architektonický klenot Moravy

Hrad Pernštejn, vystavěný na skalnatém ostrohu nad moravským městysem Nedvědice, představuje jedinečný kus historie, který zároveň zaznamenal neobyčejnou slávu ve filmovém průmyslu. Tato pevnost, považovaná za jeden z nejkrásnějších a nejzachovalejších hradů v České republice, je svědkem osmi století nepřetržité existence.

Zdroj: Youtube

Kořeny hradu a jeho první majitelé

Kořeny hradu Pernštejn sahají do 13. století, kdy se začal stavět na skále nad řekou Svratkou. Jeho přesný původ však zůstává zahalen tajemstvím. Prvním známým majitelem byl Štěpán z Medlova, ale teprve když hrad přešel do rukou jeho vnuka, Štěpána z Pernštejna, začala jeho skutečná renesance.

Hrad byl postaven jako pevnost, ale postupně se rozrostl a stal se reprezentativním sídlem pánů z Pernštejna. Tento rod, patřící k nejmocnějším v českých zemích, zde vládl po mnoho generací, a to až do ekonomických problémů, které Pernštejny donutily prodat své rozsáhlé panství.

Pernštejn je zvláštní díky své pozdně gotické a raně renesanční architektuře. Zajímavostí je využití místního nedvědického mramoru při jeho stavbě, díky čemuž je často označován jako "mramorový hrad".

Kde historie mlčí, legendy mluví

O výstavbě hradu se nedochovala žádná listina, a tam, kde historie končí, začínají legendy. Jedna taková pověst vypráví o statečném uhlíři jménem Věňava. Obyvatele nedaleké vsi terorizoval divoký zubr, který se stal místním strašákem. Uhlíř se však nevzdal a rozhodl se zvířeti zasadit smrtelnou ránu. Jedné noci se vydal do lesa, a jakmile zubra spatřil, zneškodnil ho. Poté zubra přivedl před královský dvůr. Král byl ohromen uhlířovou odvahou a odměnil ho kouskem země. Na počest tohoto činu byl Věňava povýšen do šlechtického stavu a získal erb s hrdým symbolem zubří hlavy. Na svém pozemku pak postavil hrad, který je dnes známý jako Pernštejn.

Filmová ikona

Ať už je pravda o jeho vzniku jakákoliv, Pernštejn si našel svou roli i ve filmovém průmyslu. Jeho malebná a pohádková atmosféra se stala ideálním zázemím pro více než padesát filmů a seriálů. Pernštejn se stal místem, které bylo využito pro tvorbu nejrůznějších žánrů. Od kouzelných pohádek jako "Jak se budí princezny" a "Princezna Fantaghiro" přes temné horory jako "Van Helsing" až po historická dramata či tajemné snímky. Sedmero krkavců, Sůl nad zlato, Jak se budí princezny, Pták Ohnivák, Sen o krásné panně, Čert ví proč. Setkáte se s ním i v Jakubiskově Bathory nebo hororu Upír Nosferatu. Jeho kamenné zdi se staly plátnem, na němž se odvíjí různé příběhy.

Hrad Pernštejn, svědek minulosti, nositel legendy a kulisa filmových snímků, nabízí návštěvníkům pestrý pohled na dějiny a zábavu z rozmanitých žánrů. Jeho umístění ve středu Moravy z něj činí nejen turistický cíl, ale i inspirující místo pro filmařskou tvorbu. Návštěva hradu Pernštejn je cestou časem, která nás zavede do světa, kde se setkávají realita a fikce.

Zdroje: novinky.cz, udolihistorie.cz, zemesveta.cz