Hell’s Bells je možné najít i v jiných jeskyních, než jen v El Zapote, ale v tomto případě jde patrně o nejbohatší naleziště těchto podivných útvarů. O co vlastně jde? Nejsou to klasické krápníky, jaké bychom našli v běžných jeskyních. Vznikají odlišně, mají jiné složení a pro svůj vznik vyžadují tak speciální podmínky, že je možné jejich nároky splnit jen na několika málo místech na celém světě.

Čtěte také

korálový útes

Čtěte také

Jako by pod mořem padal sníh. Prohlédněte si úchvatné záběry zvláštního jevu

Náročný proces v náročných podmínkách

Pokud se ale podaří všechno, mohou – stejně jako v El Zapote – vzniknout zvony dlouhé až dva metry a ve výjimečných případech i mnohem větší. Ty, o nichž je řeč, postupně vyrostly v hloubce mezi osmadvaceti a třiatřiceti metry pod hladinou, v místech kde se s přibývající hloubkou výrazně mění obsah soli ve vodě. Ta tak “houstne” a kromě toho obsahuje stále více solfidů a téměř žádný kyslík. Mimo to sem nezabloudí ani jediný sluneční paprsek. A právě to jsou momenty, které přispívají ke vzniku takových unikátů. 

Potřebují odvážné bakterie

Ani to všechno by ale nestačilo k tomu, aby se pod mořskou hladinou objevily Hell’s Bells. Pro svůj vznik potřebují také pomoc mikroorganismů, a to takových, které jsou schopny přežít a množit se v sirovodíku, tedy v tak nehostinných podmínkách, jaké právě v El Zapote vládnou a dokázaly by zahubit většinu ostatních živých organismů. Není to nic jednoduchého, ale i takoví odvážlivci se najdou. Je tedy jasné, že v případě pekelných zvonů jde skutečně o něco jiného, než o krápníky, které si můžeme prohlédnout i v našich jeskyních. Vědci o nich dokonce s trochou nadsázky hovoří jako o živých organismech. Ne snad, že by se jednalo o skutečně živé tvory, ale jejich povrch je potažen filmem mikroorganismů, které stále pracují na růstu podivných útvarů, jež jsou jejich domovem. 

Pekelné zvony potřebují ke vzniku hodně drsné podmínky Pekelné zvony potřebují ke vzniku hodně drsné podmínky Zdroj: Wikimedia commons, Simon Michael Ritter, CC-BY-4.0

I zkušení potápěči jen s doprovodem

Ke vzniku takovýchto zvonů by nemohlo dojít bez vápence, z něhož je jeskyně převážně tvořena. Jde totiž o tak zvaný cenote, tedy propadlinu krasového závrtu, později zatopenou vodou. Dovnitř se dnes mohou s doprovodem podívat také potápěči, kteří mají dostatek zkušeností a jsou schopni se pod vodou i v takto zvláštních podmínkách pohybovat bez větších problémů. 

Dávný strom porostl zvonky

„Na potápění v El Zapote mám nejraději úžasnou velikost těchto útvarů – ten největší zatím měří čtyři metry na délku a čtyři metry na šířku. Říkáme mu velká máma‘,“ popsal jeden z vědců svoje pocity z průzkumu jeskyně v odborném časopisu Journal of Palaeogeography. "Ale největší dojem na mě dělá potopený strom na dně cenote. Je starý 4500 let a je celý porostlý zvonečky. Nejstaršímu z nich je 200 let a nejmladšímu pouhých 30.” 

I když je Yucatan daleko a pravděpodobnost, že by se někdo z nás do jeskyně El Zapote skutečně podíval je velmi malá, můžeme se těšit vědomím, že je příroda na světě stále ještě plná tajemství, která můžeme odhalovat. 

Zdroje: smithsonianmag.com, britanica, dailymail

Čtěte také

potápěč, Atlantida

Čtěte také

Potápěči objevili švédskou Atlantidu. Moře ji spláchlo před 11 000 lety