První setkání s Patomským kráterem

Historie Patomského kráteru sahá až do roku 1949, kdy ruský geolog Vadim Kolpakov narazil na podivný úkaz poblíž Irkutska. Událost zahájila éru zkoumání a spekulací, které trvají dodnes. Kolpakov byl první, kdo přišel s myšlenkou, že kráter mohl být výsledkem dopadu meteoritu. Avšak nedokázal nasbírat dostatek důkazů, které by tuto teorii potvrdily.

Vylučování teorií

Novější výpravy a expedice byly šťastnější a získaly vzorky, které umožnily vyloučit mnoho teorií, jež se objevily po Kolpakovově objevu. Teorie o vulkanické erupci byla zamítnuta, neboť kráter byl relativně malý a v okolí nebyly známky sopečné aktivity. Teorie o jaderném výbuchu se také ukázala jako neplatná kvůli nedostatku radiace v okolí. A co teorie o přistání UFO? I ta je lichá, protože by nedokázala vysvětlit přítomnost vápence v kráteru.

Zatímco mnoho teorií bylo vyvráceno, myšlenka, že kráter má spojitost s tunguzskou událostí z roku 1908, stále zaujímá mnoho badatelů. V roce 1908 totiž došlo k tajemnému výbuchu v blízkosti řeky Podkamennaja Tunguska, pouhých 70 kilometrů od Patomského kráteru. Prvotní domněnka byla, že se jednalo o dopad meteoritu, ale nebyly nalezeny žádné úlomky a místo události bylo spíše bažinatým močálem než kráterem.

Čtěte také

Krátery na Sibiři vznikají nebezpečnými explozemi podzemních plynů

Čtěte také

Na Sibiří začaly tvořit velké explodující krátery. Ohrožují potrubí vedoucí ropu

Dopad tělesa z vesmíru

Jedna z teorií tvrdila, že úlomky meteoritu byly pohlceny bažinami, ale vědecký konsenzus se přiklonil k názoru, že dopadla spíše kometární tělesa, která se skládala z ledu a při dopadu se z větší části vypařila. Patomský kráter, navzdory své podobnosti s tunguzskou událostí, byl datován na přibližně 250 let, což ukazuje na to, že obě události pravděpodobně nesouvisí.

Nicméně, ačkoliv se mnoho teorií vyšetřovalo a vyvrátilo, tajemství Patomského kráteru stále přetrvává. Jistý pokrok byl dosažen v teorii o výbuchu páry, kdy se magma pod povrchem setkalo s vodnatými horninami, ale stále si tím nejsou vědci na sto procent jistí. Jedna z možností zahrnuje i existenci zaniklého meteoritu pod kráterem.

Kráter v pohybu

Kromě záhadného původu existuje také zajímavý fakt, že tento kráter není statickým útvarem. Pravidelně mění svůj tvar a zprávy hovoří o tom, že stromy v jeho okolí rostou mnohem rychleji než v jiných oblastech. To pouze zvýrazňuje tajemství místa a jeho potenciální sílu.

Celá záhadná historie kráteru nás nutí k zamyšlení nad tím, jak málo stále víme o planetě, na které žijeme. I přes pokrok ve vědeckém výzkumu existují místa, která odmítají odhalit svá tajemství. Kráter je jedním z těchto tajemných a fascinujících míst naší planety, a možná nám jednoho dne poskytne odpovědi na otázky, které nám dosud unikají.

Čtěte také

Kráter se neustále zvětšuje

Čtěte také

Batagaika: Na Sibiři se otevírá země. Dron natočil úžasné záběry brány podsvětí

Patomský kráter je jedním z největších záhadných fenoménů našeho světa, který je připravený vyvolávat údiv a obdiv těch, kteří se k němu odváží přiblížit.

Zdroje: historicmysteries.comcurioushistorian.comamusingplanet.com