Od židovského ghetta k luxusním butikům

V minulosti, v období asanací na konci 19. a začátku 20. století, procházela Pařížská ulice těsně kolem bývalého Židovského města. V té době by si lidé asi jen těžko dokázali představit, že se zde jednou budou nacházet luxusní butiky renomovaných značek. Historie však má vždycky schopnost nás překvapit, a tak došlo k zásadní proměně tohoto prostoru. Přestože byla ulice postavena na přelomu 19. a 20. století, získala svoji dnešní podobu až na počátku 20. století. Zrušením židovského ghetta v roce 1850 a následným vznikem malé čtvrti Josefov se zde vytvořil základ pro další transformaci.

Zdroj: Youtube

Avšak pravá transformace přišla až s asanačními zákony roku 1893, které způsobily zcela nový impuls pro celou oblast. Zanedbané budovy ustoupily moderním stavbám a reprezentativní fasády začaly definovat uliční obrys. Postupně se Pařížská ulice proměňovala v prestižní centrum, kde začaly vznikat butiky světových luxusních značek. Tento proces trval několik desetiletí, ale výsledek stál za to.

Pařížská – symbol luxusu a zářící centrum módy

Dnes můžeme v Pařížské ulici zažít něco, co bychom nejspíše čekali spíše v samotné Paříži. Tato pražská třída nabízí jedinečný zážitek ze společného prolínání historie a modernity. Staré budovy s prosklenými výlohami nám ukazují, jak minulost může krásně splynout s aktuálními trendy. Uvnitř budov se skrývají poklady luxusního oblečení, šperků a módních doplňků. Světově uznávané značky jako Chanel, Dior, Cartier či Breitling zde soutěží o pozornost náročných zákazníků.

Cushman & Wakefield a žebříček nejdražších ulic

Společnost Cushman & Wakefield pravidelně sestavuje žebříček nejdražších ulic světa na základě dosahovaného nájemného. Pařížská ulice se letos umístila jako 17. nejdražší ulice na světě, čímž potvrdila svou pověst "třídy luxusu" nejen v Česku, ale i v celém středoevropském regionu. Nemá konkurenci ani v rámci střední a východní Evropy, o čemž svědčíf akt, že na ni navazuje až na 29. místě budapešťská Váci utca.

Luxusní nájemné a proměna cenových hladin

Pařížská ulice si rozhodně nezadá s ostatními světovými ikonami, pokud jde o výši nájemného. Nejvyšší částka dosáhla téměř 65 000 korun za metr čtvereční ročně, což znamená přibližně 5 500 korun za metr čtvereční měsíčně. Cena nájmu se liší podle konkrétní polohy v ulici, kde prostory blíže Staroměstskému náměstí jsou vyšší cenové třídy.

Je fascinující sledovat, jak se osud městského prostoru může měnit. Co bylo kdysi centrem židovského ghetta v Praze, nyní přitahuje turisty a milovníky luxusu z celého světa. Ať už je to kvůli architektuře, historii nebo nádherným výloham, Pařížská v Praze bude i nadále magnetem pro všechny, kteří hledají ten nejlepší zážitek v srdci střední Evropy.

Zdroje: tvarchitect.com, seznamzpravy.cz, forbes.cz