Při plánování dovolené si většina lidí vybírá lokality, kde můžou relaxovat a užívat si krásné okolí. Ale co takhle navštívit místo, kde stále panuje atmosféra válečného stavu a kde se můžete ocitnout tváří v tvář poslední hranici studené války? Toto není výmysl nějakého dobrodružného filmu, je to skutečnost Pchanmundžomu, vesnice na hranici mezi Severní a Jižní Koreou.

Malá vesnice s velkým příběhem

Malá vesnička Pchanmundžom se stala svědkem historického příměří z roku 1953, které ukončilo tři roky trvající korejskou válku. Pravdou však je, že mírová smlouva nikdy nebyla podepsána, takže obě Koreje jsou technicky stále ve válce. Milion vojáků stojících na stráži na obou stranách této napjaté linie vytváří hmatatelnou atmosféru konfliktu. Díky tomu je tento kousek země, nejsilněji ozbrojenou oblastí na světě.

V samotném srdci Pchanmundžomu se nachází modrá budova, která je situována přímo na hranici mezi oběma Korejemi a slouží jako jediné místo, kde se mohou zástupci obou zemí setkat a vyjednávat. To znamená, že při vstupu do této budovy může návštěvník doslova překročit hranici mezi dvěma zeměmi.

Silnice svobody: Předehra před hlavním cílem

Cesta k Pchanmundžomu je jakýmsi předvojem návštěvy samotného místa. Prázdná dvanáctiproudová "silnice svobody", která byla vybudována pro rychlý transport vojenských jednotek, je děsivým symbolem tohoto místa. Ostnatý drát lemující silnici a věže s pozorovacími stanovišti připomínají, že tato oblast je stále vojensky aktivní.

Důležitost pravidel

Jak důležité je zde dodržovat přísná pravidla, je návštěvníkům okamžitě jasné. Turisté jsou před vstupem do zóny instruováni o chování a seznámeni s pravidly, která je nenechají na pochybách, že situace je více než vážná. Je doporučeno nenosit provokativní oblečení a zdržet se jakéhokoliv očního kontaktu se severokorejským vojákem. Vstup do Pchanmundžomu vyžaduje také podepsání dokumentu, kterým přebíráte zodpovědnost za svůj vlastní život. Je to jediné turistické místo na světě, kde mohou být turisté vystaveni riziku ozbrojeného konfliktu a být zastřeleni.

Zdroj: Youtube

Fascinující průnik do historie a politiky

Bez ohledu na potenciální rizika jsou turisté do Pchanmundžomu lákáni svou touhou pochopit a vidět místa, kde se historie píše přímo před jejich očima. Přísná pravidla o oblékání a chování jsou malou cenou za možnost vidět poslední hranici studené války a možná jedno z nejnebezpečnějších míst na světě.

Pokud plánujete cestu do Jižní Koreje, Pchanmundžom by neměl chybět na vašem seznamu. Návštěva vesnice je jedinečným zážitkem, který dává možnost nahlédnout za oponu jednoho z nejdelších a nejkomplikovanějších konfliktů moderní doby.

Zdroje: wikipedie, amusingplanet, straitstimes