Modulární mistrovské dílo společnosti Broad Group, příznačně nazvané "Živá budova", je důkazem moderního inženýrství a efektivity výstavby. Dechberoucí časosběrné záběry, které společnost zveřejnila, ukazují velký tým dělníků a tři jeřáby, kteří neúnavně pracují na tom, aby tuto desetipatrovou budovu uvedli do života. Pozoruhodný úspěch byl označen za "nejkratší dobu výstavby na světě" pro budovu takového rozsahu. A rozhodně upoutal pozornost světové stavební komunity.

Zdroj: Youtube

Modulární zázrak

Tajemství této bleskurychlé výstavby spočívá v modulárním přístupu společnosti Broad Group. Bytový dům byl sestaven ze standardních modulárních jednotek velikosti kontejneru, které byly předem vyrobeny v továrně. Moduly se mohou pochlubit konstrukcí z nerezové oceli, která zajišťuje pevnost i odolnost.

Každý modul měří 12,19 metru na délku, 2,44 metru na šířku a tři metry na výšku. Důmyslná konstrukce umožňuje jednotky ve tvaru kontejneru stohovat na sebe, přičemž jedna stěna každé jednotky se sklopí a vytvoří podlahovou desku. Výsledkem inovace je prostor bez sloupů o rozměrech 12 x 4,8 metru. Moduly jsou rovněž vybaveny výklopnými okny a balkony, což zvyšuje obytnost těchto prostor.

Efektivita v novém pojetí

Jednou z nejvýznamnějších výhod stavební metody je její efektivita. Modulární jednotky se na staveniště dopravují s již hotovými elektrickými a vnitřními úpravami. Instalace se tak stává rychlým procesem, při kterém stačí, aby pracovníci pouze utáhli šrouby a připojili vodu a elektřinu. Díky tomu lze desetipatrovou budovu postavit za jediný den. Tato úroveň efektivity je ve světě stavebnictví ohromující.

Časosběrné video ukazuje dokončený bytový dům s bílými stěnami, dřevěnými okenními rámy a podlahou. Jednoduchost a elegance designu podtrhuje všestrannost modulárního přístupu ke stavbě.

Věda v pozadí zázraku

Každá modulární jednotka má stěny a podlahy zhotovené z nerezové desky, která se skládá ze dvou nerezových desek oddělených stovkami nerezových trubek. Komponenty, známé jako desky s jádrem B, jsou nejen desetkrát lehčí, ale také stokrát pevnější než běžné podlahové desky. Díky této konstrukční inovaci je budova bezpečnější a odolnější.

Budoucnost stavebnictví

Společnost Broad Group předpokládá, že se její konstrukční metoda uplatní nejen u obytných budov, ale také u veřejných staveb a mrakodrapů. "Je dokonale vhodná pro luxusní rezidence, 200patrové mrakodrapy a je ideální i pro veřejné a obytné budovy," uvádí Broad Group. Tato odvážná vize naznačuje možnou změnu paradigmatu ve stavebnictví, kdy by rychlost a efektivita mohly nově definovat způsob, jakým stavíme naše města.

Sen o mrakodrapu

Společnost Broad Group, známá především jako čínský výrobce klimatizačních jednotek, se pustila do modulární výstavby s převratnými ambicemi. V roce 2012 společnost představila plány na výstavbu 220patrového mrakodrapu, který by byl nejvyšší budovou na světě, s využitím modulárních komponentů v pozoruhodném sedmiměsíčním časovém horizontu. Přestože se projekt potýkal s komplikacemi kvůli obavám o bezpečnost a schvalování vládou, zůstává důkazem ambicí a inovací společnosti. Základy budovy byly později zvláštním způsobem využity jako rybí farma, což je zajímavá kapitola v příběhu stavebních snah společnosti Broad Group.

Zdroje: archinect.com, designboom.com, dailymail.co.uk