Ráj nebo peklo v srdci Prahy

Palác Porgesů z Portheimu je kulturní památkou Palác Porgesů z Portheimu je kulturní památkou Zdroj: Wikimedia Commons, VitVit, CC BY-SA 4.0

Mezi mnoha malebnými uličkami a historickými budovami je jedno místo, které se zapsalo do pověstí jako neobyčejně strašidelné a záhadné. Je jím Palác Porgesů z Portheimu, známý také jako Desfourský palác, který stojí na Národní třídě poblíž Jungmannova náměstí. I když dům na první pohled vypadá jako obyčejný raně klasicistní palác, jeho historie je plná tajemství a neuvěřitelných událostí, které v něm lidé prožívali.

Palác Porgesů z Portheimu, který je od roku 1964 kulturní památkou, byl postaven mezi lety 1762 až 1776. V průběhu let byl svědkem nesčetných událostí a střídal mnoho majitelů. Své jméno nese po své poslední majitelce, vdově po pražském průmyslníkovi Josefu Porgesovi z Portheimu – Rose. Ale nebyla to krása a sláva, co se o tomto paláci v lidových pověstech a vzpomínkách dochovalo.

Čtěte také

Vyšehradský tunel dnes každodenně umožňuje zdolávat Pražanům cestu z Podolí do Nového města

Čtěte také

Převozníkův domek č. 44: Temné místo opředené tajemstvím v čistém srdci Prahy

Tajemná setkání 

Obyvatelé Prahy se dlouhá léta domu vyhýbali. Důvodem byl tzv. poltergeist – hlučný duch, kterého lidé nazývali Obihil. Jeho přítomnost děsila každého, kdo do budovy vkročil. Projevoval se nejrůznějšími zvuky, skřeky a házením předmětů či jejich shazováním z nábytku a tak podobně.

Vyděsil generála Suvorova

Asi nejznámější událostí spojenou s tímto strašidelným místem byla návštěva slavného ruského generála Alexandra Vasiljeviče Suvorova. Ten do paláce zavítal v roce 1799, protože v něm chtěl přenocovat. Nikdo netušil, jak hrůznou zkušenost prožije. Podle svědectví se Suvorov druhého dne rychle vystěhoval, tvrdíc, že byl v noci vyděšen podivným skřetem s deformovanou postavou. A co je ještě děsivější, podobné zážitky měli i další lidé, kteří v paláci přenocovali, a všichni se na popise shodli.

Přes všechny tyto neuvěřitelné historky a svědectví zůstal Palác Porgesů z Portheimu stát. Po druhé světové válce přešel do rukou pražských plynáren a byl rekonstruován.

Čtěte také

Čtěte také

Původ spiritistické tabulky: První komunikaci s duchy vymyslel Pythagoras

Temná stránka krásy

Takže i když se nám může zdát, že Praha je plná nádherných staveb a romantických uliček, existuje také její temná stránka, která nás upozorňuje na to, že i v hlavním městě lze narazit na magii, duchy a záhady. A palác Porgesů z Portheimu je toho důkazem. Připomíná nám, že minulost nese stopy nevysvětlitelných jevů, které i dnes dokážou vzbudit hrůzu a údiv. Ať už je to jen pověst, nebo skutečnost, jedno je jisté – místo si zachovalo své tajemství až do dnešních dnů.

Zdroje: cs.wikipedia.orgenigmaplus.czprazskypatriot.cz