Harmonie života v údolí řeky

Padaungové jsou obyvatelé říčních údolí, kteří si zvolili usedlý život ve svých úzce propojených komunitách a jen zřídka opouštějí své vesnice. Jejich domy postavené z bambusu a palmových listů nabízejí příjemné terasy, kde ženy z kmene Padaung tkají ve stínu textilie. Díky tkaným výtvorům působí jejich osady barevně. Muže v osadě přes den obvykle nenajdete, starají se totiž o pole. Tato výjimečná komunita zaujme hlavně svými osobitými zvyky, zejména praktikou protahování krku.

Neobyčejný zvyk prodlužování krku

Pro Padaungy není prodlužování krku pouze exotickým projevem ženské krásy, ale zároveň to poukazuje na společenské postavení, kdy se do měděných cívek, které obepínají ženský krk, vplétá úcta a obdiv. Zvyk se začíná praktikovat v raném věku asi šesti let.

Zdroj: Youtube

Rituál natahování krku začíná pod dohledem vesnických šamanů. Krk mladé dívky je natřen uklidňující mastí a několik hodin masírován, než jí kněz přiloží na kůži první bronzový kroužek. V průběhu let jsou metodicky přidávány další prstence. Takto mohou ženy nakonec dosáhnout prodloužení krku až o 25 centimetrů.

Původ této zvláštní tradice je opředen pověstmi a dohady. Někteří tvrdí, že šlo o trik, který měl odradit obchodníky s otroky a učinit ženy méně žádoucími. Jiní připomínají legendu, podle níž nákrčníky sloužily jako ochranná bariéra před smrtelným tygřím kousnutím. Ať už je původ jakýkoli, kroužky jsou nyní nezbytnou součástí kultury Padaungů a tvoří jejich jedinečnou identitu.

Trest za nevěru

Ve společnosti Padaungů má věrnost vysoké postavení a za její porušení hrozí přísné tresty. Nevěrnice se vystavují riziku odebrání kroužků z krku. Bohužel dlouhodobé nošení kroužků způsobuje deformaci krčních obratlů a při jejich odstranění bez poskytnutí umělé opory krku si může žena zlomit vaz, nebo se udusit. Což je za nevěru opravdu krutý trest.

Změna v tradicích

Tradice Padaungů nejsou jen o nákrčnících. Ženy si také zdobí ruce a nohy náramky, a ukazují tak své řemeslné dovednosti. Tradice dlouhých krků je však pomalu na ústupu. Čím dál více mladých žen totiž svým dětem už krky neprodlužuje, a to zejména kvůli zdravotnímu riziku. Kultura Padaungů se tedy pomalu mění.

Svými podmanivými zvyky a působivým vizuálním půvabem dodávají Padaungové kultuře Myanmaru osobitý nádech. Stejně jako mnoho domorodých skupin po celém světě však balancují na hraně zachování tradic a přijetí změn a ztělesňují fascinující průsečík minulosti, přítomnosti a budoucnosti.

Zdroje: factsanddetails.com, sinchi-foundation.com, historyofyesterday.com