V srdci malebné Kappadokie, krajiny plné přírodních divů a inspirujících lidí, se skrývá jedinečný poklad – podzemní město Ozkonak. Kappadokie, obdařená bohatou historií a okouzlujícími scenériemi, nás láká k objevování svých tajemství, přičemž právě tato záhadná sídla vytesaná do měkkých sopečných hornin zaujímají zvláštní postavení.

Historické útočiště vytesané ve skále

Podzemní města v Kappadokii mají hluboko zakořeněnou historii sahající tisíce let zpět. Právě Frýgové, kteří obývali toto místo v 8. a 7. století př. n. l., se rozhodli vytesat svá útočiště do měkkých sopečných hornin. Byl to promyšlený tah - jeskyně jim poskytovaly ideální úkryt, který je ochránil před nájezdy nepřátelských vojsk, pronásledováním a dalšími nebezpečími.

Podzemní Ozkonak, náhodný objev

Ozkonak, situovaný pouhých 14 km od Avanosu, patří k nejzajímavějším podzemním opevněním. Město bylo náhodně objeveno místním farmářem, když zjistil, že voda z jeho pole záhadně mizí do země. Rozhodl se toto tajemství prozkoumat a při pátrání narazil na úžasný nález - vchod do podzemního města.

Obdivuhodné konstrukce města

Zdroj: Youtube

Podzemní město Ozkonak je vytesané ve strmých svazích hory Idiş. I přes svoji malou rozlohu oproti ostatním podzemním městům Kappadokie fascinuje svou komplexností. Jednou z jeho nejvýjimečnějších vlastností je například úžasný komunikační systém, který umožnil propojení mezi jednotlivými patry. Díky tomu obyvatelé města efektivně komunikovali a varovali se před hrozícím nebezpečím.

Dveře jednotlivých prostorů v Ozkonaku jsou sice zavřené, ale vzduch je neustále obměňován díky dlouhým a tenkým otvorům precizně vytesaným do hornin. Tento zdánlivě jednoduchý systém byl klíčový pro udržení života v podzemí.

Obranné mechanismy: Pasti a horký olej

Jedním z fascinujících prvků Ozkonaku jsou olejové otvory umístěné těsně nad vstupními branami. Sloužily jako obrana proti invazím - obyvatelé města zde mohli vylévat horký olej na nepřátele, kteří se pokusili vniknout do jejich útočiště. K obrannému systému patřily i chytré pasti ukryté v malých tunelech, které byly připravené k okamžitému zneškodnění vetřelců.

Poznejte tajemství Ozkonaku

Dnes mají návštěvníci možnost vidět a prozkoumat části tohoto fascinujícího podzemního města. Čtyři patra jsou přístupná veřejnosti, což nám umožňuje nahlédnout do života, jaký se odehrával v těchto podzemních prostorách.

Pokud toužíte po nevšedním dobrodružství a nedělají vám problém malé prostory, podzemní město Ozkonak vám nabídne zážitek, který se jen tak nezapomíná. Ať už jste milovníkem historie, dobrodružství, nebo jen krásy tajemných míst, Ozkonak vás jistě nadchne a nechá ve vás nezapomenutelné vzpomínky na tento skrytý klenot Kappadokie.

Zdroje: atlasobscura.com, turkeytourorganizer.com, wikipedia.org