Místo, kde se věznice stávají otevřenými

Je obtížné představit si, že věznice by mohla být otevřeným místem. Ale Jiřice, malé město na Nymbursku, se staly překvapivým domovem jednoho takového experimentu. Netradiční věznice, která je v provozu již šest let, zahajuje novou kapitolu v rehabilitaci vězňů v České republice.

Proměna vojenských kasárenských objektů

Věznice v Jiřicích je jedním z nejmladších vězeňských zařízení v České republice, byla otevřena v roce 1994. Od roku 2017 pak funguje jako otevřená věznice. Byla vybudována na místě bývalých kasárenských objektů sovětské armády a dnes je světlým příkladem toho, jak se dá dřívější vojenský objekt proměnit v zařízení, které mění životy lidí k lepšímu.

Za dobu fungování otevřené věznice prošlo jejími dveřmi kolem 200 vězňů, z nichž více než polovina už je na svobodě. 89 procent z nich se úspěšně začlenilo zpět do společnosti. Srovnáme-li to s celostátní recidivou, která je v České republice okolo 65 procent, se svými 11 procenty věznice v Jiřicích vyniká.

Život za mřížemi: Denní rutina v otevřené věznici

Koncept otevřené věznice v sobě nese představu rehabilitace mimo tradiční vězeňské mříže. Zatímco někteří mohou tvrdit, že věznice má být trestem, otevřená věznice v Jiřicích přistupuje k trestu zcela jinak. Je to spíše prostředí, které vězňům pomáhá se připravit na jejich návrat do společnosti.

Zdroj: Youtube

A jak takový den v otevřené věznici vypadá? Vězni se zapojují do různých forem práce, a to především mimo areál věznice, což znamená, že se učí nové dovednosti a navazují kontakty mimo vězeňský svět.

Projekt "Tlapka v dlani"

Jedním z nejzajímavějších aspektů života v Jiřicích je program výcviku vodicích psů, který byl zaveden v roce 2019. Projekt "Tlapka v dlani" již zařídil socializaci osmi štěňat. Tato iniciativa přináší nejen hmatatelné výsledky v podobě dobře vyškolených vodicích psů, ale také poskytuje terapeutický přínos pro vězně.

Sami vězni v Jiřicích jsou schopni vést poměrně nezávislý život. Mají povinnosti, ale žádný konstantní dohled. Mají své vlastní pokoje a společenské prostory, starají se o zvířata, vaří, perou a dokonce i myjí nádobí. Takto jim je nabídnuta možnost návratu do normálního života, který je za mřížemi tak často nedosažitelný.

Naděje pro budoucnost

Je důležité si uvědomit, že otevřená věznice v Jiřicích ještě není definitivním řešením problému recidivy v České republice. Ale po šesti letech provozu a s výsledky, které předčí celostátní statistiky, nabízí nadějný pohled na budoucnost.

Je možné, že otevřená věznice v Jiřicích je právě tím, co český trestní systém potřebuje – novým způsobem, jak se podívat na trest a rehabilitaci. Je to způsob, který přináší naději a změnu, a který ukazuje, že někdy je skutečně možné otevřít dveře do lepší budoucnosti.

Zdroje: www.ceska-justice.cz, advokatnidenik.cz, www.stoplusjednicka.cz