Ota Pavel se narodil 2. července 1930 v Praze jako Otto Popper a byl mnohostrannou osobností – spisovatelem, novinářem a sportovním reportérem. Jeho věhlas se rozšířil široko daleko díky poutavým reportážím a povídkám, zejména těm, jejichž středobodem byl sport a okouzlující krajina Křivoklátska a údolí řeky Berounky, kraje jeho dětství.

Zdroj: Youtube

Život Oty Pavla byl poznamenán houževnatostí. Jeho rodina, včetně otce židovského původu, čelila útrapám druhé světové války. Naštěstí všichni přežili a přestěhovali se do Prahy. Navzdory nepřízni osudu Ota vystudoval dvouletou obchodní školu a nakonec v 50. letech našel své poslání jako sportovní redaktor.

Otův život se však neobešel bez bojů. Bojoval s těžkými psychickými poruchami, trpěl maniodepresivní psychózou, což vedlo k jeho odchodu do invalidního důchodu v roce 1966. Navzdory těmto problémům pokračoval v psaní pozoruhodných knih, jako jsou "Dukla mezi mrakodrapy", "Jak jsem potkal ryby" a především "Smrt krásných srnců".

Kouzelný srub

Život Oty Pavla je spojený také s jednou malebnou roubenkou, která se možná nečekaně ukrývá v centru Prahy a má bohatou historii. Původně ji nechal postavit v roce 1739 řezník Antonín Simonis, který ji využíval jako stáj pro dobytek. Následně chalupa prošel proměnami, přičemž řezník Libický v průběhu 18. století přestavěl stáje na byty pro méně majetné. V malých obytných prostorách často žily celé rodiny, bylo tak běžné, že zde lidé spávali i na zemi.

V 50. letech 20. století se majiteli roubenky staly dvě pozoruhodné osobnosti, Arnošt Lustig a Ota Pavel. Roubenka se tak proměnila v centrum kreativity a inspirace. Odchod Arnošta Lustiga v roce 1968 však znamenal zlom v životě Oty Pavla. Bojoval s duševní nemocí a v roce 1973 tragicky zemřel na infarkt.

V osmdesátých letech 20. století nabral příběh roubenky další zvrat, když ji koupil fotograf Alexander Paul. V průběhu let dům napadla dřevomorka, což si vyžádalo těžké rozhodnutí. Ve spolupráci s ochránci přírody byla nakonec původní roubenka pečlivě rozebrána a na jejím místě byla postavena přesná replika.

Dnes slouží jako hotel a kavárna a nabízí návštěvníkům možnost zažít stejné kouzlo, které kdysi uchvátilo Otu Pavla. I když se původní zdi možná změnily, duch místa zůstává svědectvím o trvalém odkazu Oty Pavla.

Zdroj: idnes.cz, couramese.cz, kudyznudy.cz