James Cook a první záznamy

Historie tohoto tajemného místa sahá až do dávného roku 1774, kdy ho poprvé na mapu zanesl slavný mořeplavec James Cook. Sandy Island se stal součástí Cookovy tabulky objevů v jižním Tichém oceánu. Jeho existenci potvrdil i lodní deník z roku 1876, kdy velrybářská loď Velocity zahlédla ostrov a jeho poloha byla zanesena do map. V následujících letech byl Sandy Island zaznamenán na různých mapách, například v atlasu z roku 1897 nebo v mapě britské admirality z roku 1908.

Zdroj: Youtube

Pochybnosti o existenci Sandy Island

Přesto začaly v průběhu let vyvstávat pochybnosti ohledně existence tohoto ostrova. Francouzská hydrografická služba v roce 1979 radikálně odstranila Sandy Island ze svých námořních map, což zpochybnilo jeho bytí. Avšak v roce 2012 se opět rozhořela diskuze kolem tohoto tajemného místa. Australský tým vědců chtěl objasnit záhadu kolem Sandy Island a vyrazil směrem k jeho souřadnicím – a co našli? Nic víc než nekonečný oceán.

Vědci v místech, kde by měl ležet ostrov naměřili hloubku 1300 metrů. Což znamená, že v případě, že by zde ostrov skutečně byl, museli by ho najít. Čtyři dny po této expedici pak Google Maps odstranily Sandy Island ze své databáze.

Teorie vysvětlující záhadu

Ohledně záhady existuje několik teorií, které se snaží vysvětlit tento podivuhodný jev. Jedna teorie tvrdí, že "ostrov" byl záměrně vytvořen nějakým tvůrcem map jako past pro padělatele. Další teorie se zaměřuje na možné chyby v mapování. Což ovšem nevysvětluje, že se objevuje v různých érách.

Proč se, ale stále objevuje na satelitních snímcích? Někteří lidé se domnívají, že ostrov byl kdysi skutečný a z nějakého důvodu, možná zemětřesením, se propadl do moře, čímž by se to dalo vysvětlit. Jenže problém je v hloubce, kterou naměřili vědci a která tuto možnost vyvrací. Pak už tu je prostor pouze pro lovce paranormálních jevů, kteří by určitě našli nějaké vysvětlení.

Celá záhada kolem Sandy Island nám připomíná, jak složité a mnohdy neznámé jsou jevy, které se v přírodě vyskytují. Možná se jedná o kombinaci lidských omylů, technologických záhad, nepředvídatelných událostí a paranormálních jevů.

Zdroje: news.com.au, mirror.co.uk, epochaplus.cz