Ostrov, kde ženy hrají hlavní roli

Kihnu, tajemný ostrov u estonského pobřeží, ožívá unikátní kulturou a neobyčejným způsobem života. Tento malebný kout světa, který zahraniční novináři často označují za "ostrov matriarchátu", nabízí fascinující mix tradičních zvyků a současného života. Ale nezaměňujme pojmy, Kihnu není striktně matriarchální. Je to spíše ostrov, kde ženy hrají významnou roli - matrifokální společnost, v níž muži mají rovněž své nezastupitelné úlohy.

Zdroj: Youtube

Staletí staré tradice a zvyky

Jedinečnost Kihnu spočívá ve staletími prověřené kultuře a způsobu života, který se zrodil z ostrovní izolace. Zatímco muži tráví velkou část roku na moři jako rybáři nebo pracují na pevnině, ženy na ostrově mají na svých bedrech závažnou odpovědnost za domácnosti, výchovu dětí a udržování kulturních tradic.

Oba tyto světy, jak ten mužský, tak i ten ženský, jsou pro Kihnu klíčové. Muži ostrovu přinášejí nové vlivy ze svých cest, zprostředkovávají kontakt se světem a posilují místní ekonomiku. Ženy zase tvoří zázemí ostrova – starají se o domácnost, výchovu dětí, zajišťují porody a pohřby. Nenechte se ale zmást, jejich role není pouze domácí – své tradiční dovednosti, jako je tkaní, pletení a vaření, využívají také pro rozvoj turistiky na ostrově.

Ostrov se může pochlubit místem na Seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO od roku 2008. Jasně barevné vlněné sukně, svetry a rukavice, stejně jako svatební rituály jsou naprosto jedinečné. Zdejší zvyky – svatební písně a tance – se tyčí jako monolity tradiční kultury, pečlivě uchovávané generacemi.

Moderní technologie a tradiční život

Ale nezaměňujme kulturu Kihnu za muzeum – ostrov je stále v pohybu. I když místní obyvatelé včetně žen chtějí udržet své tradice, nezavírají se před moderními technologiemi. Koneckonců, není neobvyklé vidět ženu z Kihnu, jak nosí tradiční výšivky a zároveň sleduje zprávy na svých chytrých hodinkách. Mladí lidé se zase učí hrát na hudební nástroje, navštěvují kurzy řemesel a učí se tradičnímu dialektu.

Jak udržet mladé generace na ostrově

Jednou z výzev, s nimiž se ostrov potýká, je odliv mladých lidí, kteří často hledají lepší příležitosti na pevnině. Je na nich, zda budou pokračovat v tradicích a udržovat jedinečnou kulturu Kihnu pro další generace.

Přes tyto výzvy však Kihnu zůstává místem fascinující krásy. Ostrov je rájem pro milovníky přírody, kteří ocení malebnou krajinu, skalnaté pobřeží a vysoké borovice. Život zde je rytmizován ročními obdobími, a to včetně turistické sezóny, která je důležitá pro místní ekonomiku. Kihnu je pro turisty zážitkem, jaký nenajdou nikde jinde. Ženy v tradičních pruhovaných sukních, které reprezentují jejich rodinný stav, tvoří nezapomenutelný obraz. Místní jsou hrdí na svou kulturu a rádi ji sdílejí s návštěvníky, kteří jsou ochotni se zapojit do života komunity.

Zdroje: independent.co.uk, visitestonia.com, dailytimes.com.pk