Ostrov Gruinard se nachází v severozápadní části Skotska, přibližně na půli cesty mezi městy Ullapool a Gairloch. Tento malebný kousek země je součástí rozsáhlého souostroví Hebridy, které tvoří stovky ostrovů roztroušených po západním pobřeží Skotska a jeho rozloha jsou sotva dva čtvereční kilometry..
Historie ostrova Gruinard sahá až do 16. století, ale nejvýraznější změna přišla až během druhé světové války. V té době se ostrov stal dějištěm tajných experimentů, které ho naplnily smrtícím jedem - antraxem.

Experimenty s biologickou hrozbou

Antrax, často označovaný jako černý mor, je vysoce infekční a smrtelná bakteriální infekce. Infekce se šíří prostřednictvím spor - odolných typů bakterií, které mohou přežít v extrémních podmínkách po dlouhou dobu. Tato vlastnost antraxu byla využita při experimentech na ostrově, aby se ověřila jeho efektivita jako biologické zbraně.

Ovce jako oběti zkoušek

Projekt Operace Vegetarian, který probíhal na ostrově Gruinard, byl realizován britskými vědci, pro vývoj antraxové bomby. Cílem bylo vytvořit zbraň, která by mohla být v případě potřeby použita proti Německu a jeho zásobám potravin.

V roce 1942 byl pro experiment vybrán vysoce jedovatý druh antraxu, nazvaný „Vollum 14578“ podle profsora Volluma, který jej poskytl. Na ostrov bylo přivezeno asi 80 ovcí a vědci sem pak vypustili bomby naplněné antraxovými sporami. Bomby byly navrženy tak, aby se rozbily při dopadu, čímž se spory rozptýlily do okolního prostředí. Jak vědci očekávali, ovce na ostrově v důsledku infekce antraxem rychle onemocněly a zemřely. Klíčové momenty z těchto pokusů byly zachyceny na video, odtajněné až v roce 1997. Záběry ukazují výbuch antraxové bomby i mrtvá těla ovcí.

Zdroj: Youtube

Katastrofální důsledky

Důsledky tohoto experimentu byly katastrofální. Ostrov Gruinard se stal kontaminovanou oblastí a vláda byla nucena přijmout radikální opatření. Gruinard byl vyhlášen za zónu s omezeným přístupem se zákazem jakéhokoliv vstup na jeho území. Dekontaminace ostrova začala v 80. letech 20. století, kdy britská vláda investovala značné prostředky do očištění ostrova a postup dekontaminace zahrnoval aplikaci formaldehydu na půdu a odstraňování kontaminovaných částí.

I přesto, že byl ostrov oficiálně prohlášen za bezpečný v roce 1990, někteří odborníci se stále obávají, že některé části ostrova mohou být i dnes kontaminované. Bezpečnost ostrova Gruinard zůstává předmětem debat a jeho temná minulost bude navždy součástí jeho příběhu.

Zdroje: en.wikipedia, BBC, sciencedirect