Přírodní perla

Ostrov Gaiola u pobřeží neapolské čtvrti Posillipo vypadá jako dva ostrůvky, které jako most spojuje úzký kamenný oblouk. Původně se ostrov jmenoval Euplea a byl ochráncem námořníků. Byl obýván vznešenými Římany, kteří si na pobřeží nechali vybudovat honosné stavby. Na ostrově stál chrám zasvěcený Venuši. Pozůstatky jejich staveb jsou dnes vidět pod hladinou průzračného moře. Věří se, že zde kdysi žil básník Vergilius. Dnešní jméno Gaiola je odvozeno od latinského slova cavea – dutina či malá jeskyně, jimiž je pobřeží poseto, v místním nářečí zvaných caviola. Na počátku 19. století postihla ostrov záhadná kletba…

Na ostrov se snáší kletba

Ostrov Gaiola byl začátkem 19. století domovem poustevníka, kterému se říkalo Il Mago – mág či kouzelník. Žil samotářským životem, občas mu místní rybáři donesli nějakou tu ulovenou rybku. Nebyl to však on, kdo ostrov proklel. On sám byl první obětí. Jednoho dne beze stopy zmizel. V roce 1871 ostrov koupil Luigi Negri, majitel prosperující rybářské společnosti. Nechal si na ostrově postavit prostornou vilu, která tam stojí dodnes. Krátce na to z nevysvětlitelných důvodů zkrachoval. I všechny další majitele postihnul neblahý osud.

V roce 1911 připlouvá k ostrovu kapitán Gaspare Albenga, který chce ostrov koupit. Narazí do skal, loď ztroskotá a on se utopí. Dle pověstí údajně zmizel i se svou lodí. Dalším majitelem ostrova se stává bohatý Švýcar Hans Braun. V roce 1920 je zavražděn. Jeho mrtvé tělo je nalezeno zabalené v koberci. Zanedlouho se jeho manželka utopí v moři, kam si jde zaplavat. Jeho vilu poté kupuje Němec Otto Grunback. Když však přijede do své nové vily, dostane srdeční mrtvici a umírá.

Zdroj: Youtube

Ostrovní prokletí

„Pánem“ ostrova se poté stává majitel farmaceutických továren a spisovatel Maurice-Yvese Sandoza. A jeho osud? Je zavřen do blázince, tedy psychiatrické léčebny ve Švýcarsku, kde v roce 1958 spáchá sebevraždu. Bankrot nemine německého ocelářského magnáta barona Karla Paula Langheima, který ostrov koupí. Musí ho tedy prodat. Kupcem se stává průmyslník a ředitel automobilky Fiat Gianni Agnelli. Jeho jediný syn spáchá sebevraždu. Synovec, kterého připravuje jako svého nástupce umírá ve třiatřiceti letech na vzácnou formu rakoviny. Smůla se nevyhne ani americkému multimiliardáři J. Paulu Gettymu. Jeho nejstarší syn spáchá sebevraždu, nejmladší syn umírá za záhadných okolností. Vnuka mu unese kalábrijská mafie. Dostane poštou jeho uříznuté ucho. Za jeho návrat zaplatí tři miliony dolarů a poté umírá.

Poslední soukromý majitel ostrova Gianpasquale Grappone končí ve vězení a jeho žena zemře při autonehodě.

Gaiola dnes

Ostrov Gaiola je od roku 1978 majetkem místní vlády Kampánie a součástí chráněné mořské rezervace Podmořský park Gaiola (Parco Sommerso di Gaiola). Od té doby ostrov nikdo neobývá. Pověrčiví a zbožní Italové věří, že záhadné prokletí stále zůstává a že poslední obětí jsou vlastníci protilehlé vily na pobřeží, kteří byli „záhadně“ zavražděni v roce 2009.

Ti, co přeci jen na prokletí nevěří, si ostrov Gaiola můžou „prohlédnout“ z blízkého pořeží nebo z paluby lodi. Přístup na ostrov není povolen. Potápění a šnorchlování v Podmořském parku Gaiola je však dovoleno. Pod vodou je možné spatřit římské památky, které se staly domovem mnoha živočichů.

Zdroje: www.atlasobscura.com, www.amusingplanet.com, theculturetrip.com