Chorvatské pobřeží je domovem nespočtu malebných ostrůvků, každý s vlastním jedinečným příběhem. Jedním z nich je malý, málo známý ostrůvek Daksa, který leží pouhé dvě míle od chorvatského turistického centra Dubrovníku. Avšak navzdory jeho blízkosti k oblíbené destinaci je ostrov zahalen temným stínem, který mnohé turisty odrazuje od návštěvy. Proč? Legenda říká, že Daksa je domovem desítek duchů.

Tajemný ostrov Daksa

Ostrov Daksa, patřící do Elafitského souostroví, je téměř nepřístupný. Ostrůvek s rozlohou pouhých 0,07 km2 je jedním z třinácti ostrovů tohoto souostroví, z nichž pouze tři jsou obydlené. A přestože jeho poklidné pláže, tiché lesy a působivý klášter vypadají jako dokonalá útočiště pro odpočinek, jeho smutná historie a násilná minulost z něj dělají všechno jiné než oblíbenou destinaci.

Klášterní život a historický odkaz

Historie ostrova Daksa sahá až do roku 1281, kdy se stal domovem františkánského kláštera Svatá Sabina. Klášter založil dubrovnický šlechtic Sabin Getaldić a sloužil jako místo setkání mnichů a zbožných lidí z celé Evropy. Avšak klášterní život byl ukončen s příchodem Napoleona a ostrov byl následně prodán polskému knížeti, který zde vysadil stromy a naplnil knihovnu více než 4000 knihami.

Masakr roku 1944

Jenže skutečná temnota ostrova Daksa přišla až s koncem druhé světové války. V roce 1944, když byla Jugoslávie na pokraji osvobození, se na ostrově odehrál děsivý masakr. Příslušníci jugoslávských partyzánů shromáždili 53 lidí, mezi nimiž byli Nika Koprivica, starosta Dubrovníku, a místní kněz Petar Perica. Všichni byli označeni za sympatizanty nacistů, převezeni na ostrov Daksa a tam zastřeleni.

Čtěte také

Ostrov s ponurou minulostí je z velké části holý a pustý

Čtěte také

Chorvatský ostrov Goli Otok: měsíční krajina v Jadranu a děsivé město duchů

Odkrytí masového hrobu

Zprávy o těchto popravách se rychle šířily, a ostrov se tak stal místem hrůzy. Těla obětí zůstávala na ostrově nepohřbená až do roku 2009, kdy byl objeven masový hrob. Archeologové našli na místě tisíce kostí a ostatků, které nesly svědectví o hrůzném zločinu. Bylo identifikováno celkem 53 mužských koster, z nichž 22 mělo střelné poranění hlavy.

Čtěte také

Sandy Borg

Čtěte také

Masakr v Sandby Borg, 1 600 let stará detektivka: Kdo vyhladil celou vesnici?

Opuštěné ruiny

V dnešní době je ostrov Daksa téměř opuštěný. Zůstávají zde jen tiché ruiny kláštera a ostatky dávné vojenské věže. Některé budovy z 19. století jsou také stále viditelné, a to včetně jednoho z nejmenších majáků na Jadranu. Ale jeho temná minulost, která z něj dělá místo strachu a zármutku, přežívá v pověstech o strašidelných jevech a zjeveních. Říká se, že přízraky mrtvých jsou na ostrově stále k vidění.

Přestože Daksa má potenciál stát se idylickou turistickou destinací, stíny minulosti z něj činí místo, kterému se lidé raději vyhýbají. Je to připomínka toho, jak hluboko mohou dějiny zapustit kořeny, a jak je těžké je vymazat. Ostrov Daksa je živým důkazem, že příběhy, které zanecháváme za sebou, nejsou jen součástí historie. Jsou také částí toho, kdo jsme dnes.

Zdroje: dailymail.co.ukhaunted-dubrovnik.comen.wikipedia.org