Chorvatské pobřeží je domovem nespočtu malebných ostrůvků, každý s vlastním jedinečným příběhem. Jedním z nich je malý, málo známý ostrůvek Daksa, který leží pouhé dvě míle od chorvatského turistického centra Dubrovníku. Avšak navzdory jeho blízkosti k oblíbené destinaci je ostrov zahalen temným stínem, který mnohé turisty odrazuje od návštěvy. Proč? Legenda říká, že Daksa je domovem desítek duchů.

Zdroj: Youtube

Tajemný ostrov Daksa

Ostrov Daksa, patřící do Elafitského souostroví, je téměř nepřístupný. Ostrůvek s rozlohou pouhých 0,07 km2 je jedním z třinácti ostrovů tohoto souostroví, z nichž pouze tři jsou obydlené. A přestože jeho poklidné pláže, tiché lesy a působivý klášter vypadají jako dokonalá útočiště pro odpočinek, jeho smutná historie a násilná minulost z něj dělají všechno jiné než oblíbenou destinaci.

Klášterní život a historický odkaz

Historie ostrova Daksa sahá až do roku 1281, kdy se stal domovem františkánského kláštera Svatá Sabina. Klášter založil dubrovnický šlechtic Sabin Getaldić a sloužil jako místo setkání mnichů a zbožných lidí z celé Evropy. Avšak klášterní život byl ukončen s příchodem Napoleona a ostrov byl následně prodán polskému knížeti, který zde vysadil stromy a naplnil knihovnu více než 4000 knihami.

Masakr roku 1944

Jenže skutečná temnota ostrova Daksa přišla až s koncem druhé světové války. V roce 1944, když byla Jugoslávie na pokraji osvobození, se na ostrově odehrál děsivý masakr. Příslušníci jugoslávských partyzánů shromáždili 53 lidí, mezi nimiž byli Nika Koprivica, starosta Dubrovníku, a místní kněz Petar Perica. Všichni byli označeni za sympatizanty nacistů, převezeni na ostrov Daksa a tam zastřeleni.

Odkrytí masového hrobu

Zprávy o těchto popravách se rychle šířily, a ostrov se tak stal místem hrůzy. Těla obětí zůstávala na ostrově nepohřbená až do roku 2009, kdy byl objeven masový hrob. Archeologové našli na místě tisíce kostí a ostatků, které nesly svědectví o hrůzném zločinu. Bylo identifikováno celkem 53 mužských koster, z nichž 22 mělo střelné poranění hlavy.

Opuštěné ruiny

V dnešní době je ostrov Daksa téměř opuštěný. Zůstávají zde jen tiché ruiny kláštera a ostatky dávné vojenské věže. Některé budovy z 19. století jsou také stále viditelné, a to včetně jednoho z nejmenších majáků na Jadranu. Ale jeho temná minulost, která z něj dělá místo strachu a zármutku, přežívá v pověstech o strašidelných jevech a zjeveních. Říká se, že přízraky mrtvých jsou na ostrově stále k vidění.

Přestože Daksa má potenciál stát se idylickou turistickou destinací, stíny minulosti z něj činí místo, kterému se lidé raději vyhýbají. Je to připomínka toho, jak hluboko mohou dějiny zapustit kořeny, a jak je těžké je vymazat. Ostrov Daksa je živým důkazem, že příběhy, které zanecháváme za sebou, nejsou jen součástí historie. Jsou také částí toho, kdo jsme dnes.

Zdroje: dailymail.co.uk, haunted-dubrovnik.com, en.wikipedia.org