Pod mořskou hladinou se skrývá fascinující, ale zároveň i smrtelně nebezpečný svět. Ostnatec, známý také jako štikozubec obecný nebo pauk, žije i v chorvatských vodách a je jedním z těchto potenciálně smrtících obyvatel podmořského světa.

Perfektní predátor pod mořskou hladinou

Tato ryba, která se vyskytuje v několika evropských mořích včetně Středozemního, Severního, Atlantského oceánu a Černého moře, je považována za nejjedovatější evropskou rybu. Ostnatec je dokonale adaptován na skrytý život na mořském dně. Jeho tělo je schopno se dokonale začlenit do okolí, díky čemuž dokáže nepozorovaně číhat na svou kořist. Pokud jste však tím nešťastníkem, který na ni nechtěně šlápne, čeká vás mimořádně bolestivá a potenciálně i smrtelná zkušenost.

Zdroj: Youtube

Sezóna rozmnožování: Nebezpečí na mělčinách

Zvýšené riziko kontaktu s ostnatcem nastává v období jeho rozmnožování, které připadá na měsíce červen a červenec. V tomto období se stahuje na mělčiny, kde se setkává se svými partnery a zanechává své jikry. To zvyšuje riziko nechtěného kontaktu s člověkem, který se v těchto měsících rovněž rád koupe v mělkých vodách.

Co se stane, když vás ostnatec bodne?

Co se však stane, když na něj někdo šlápne? Bodnutí ostnatcem je extrémně bolestivé. Jeho hřbetní a žaberní ploutve, které vystřelují jako jehly, vystřikují jed, který zasahuje nervový a oběhový systém člověka. Bodnutí může způsobit okamžitou a intenzivní bolest, která se šíří do celé nohy nebo ruky od místa vpichu. Ačkoli bolest vrcholí po zhruba 30 minutách, může trvat až 24 hodin a někdy dokonce i déle.

Příznaky mohou zahrnovat nejen bolest, ale také zarudnutí, modřiny, otok a teplo v místě vpichu. V důsledku kontaminace rány vodou může dojít k infekci, která v krajním případě může vést až ke gangréně. Některé oběti mohou také pociťovat systémové příznaky, jako jsou horečka, zimnice, křeče, mdloby, nevolnost, nízký krevní tlak, srdeční arytmie, bolest hlavy, pocení a potíže s dýcháním.

Jak se vyhnout nebezpečí a co dělat v případě kontaktu

Bodnutí ostnatcem může být ve výjimečných případech i smrtelné. Proto je třeba při pobytu v moři, kde se tato ryba vyskytuje, dodržovat určitá preventivní opatření. Pokud se vydáte na procházku pobřežními oblastmi nebo se rozhodnete koupat, měli byste raději nohama šoupat, abyste předcházeli možnému kontaktu s ostnatcem. Pokud se navzdory všem opatřením dostanete do kontaktu s ostnatcem, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Obezřetnost je na místě hlavně v případě dětí, starých a nemocných lidí.

Pokud se kontaktu s rybou nevyhnete, sežeňte co nejrychleji teplou vodu. Postižené místo namočte do hodně teplé vody a nechejte působit alespoň 30 minut. Teplá voda pomůže vyplavit toxiny z těla. Ještě před teplou lázní nezapomeňte vytahat zabodnuté ostny. Rozhodně to však nedělejte rukou. Vždy použijte pinzetu.

Zdroje: www.southernspain.net, www.falstaff.com, www.emedicinehealth.com