Odhalení tajemství Osirisovy šachty
Monumentální komora, známá jako Osirisova hrobka, se skrývá pod impozantními pyramidami v Gíze. Třípatrová podzemní stavba, která se nachází pod kamennou hrází Chafreovy pyramidy, je důkazem architektonického mistrovství starých Egypťanů a jejich oddanosti uctívat své bohy.
Navzdory své dlouholeté existenci v historických kronikách zůstávala Osirisova šachta zahalena tajemstvím, z velké části neprozkoumaná a neprobádaná. Teprve v roce 1999 se renomovaný egyptolog Zahi Hawass ujal velkolepého úkolu vykopání této záhadné komory. Předtím byla šachta po staletí naplněna vodou a sloužila jako podivuhodné místo ke koupání. Osud tomu však chtěl, že hladina vody nakonec ustoupila, což umožnilo vykopávky.
První průzkum a pozoruhodný popis
První průzkum Osirisovy šachty se datuje do 30. let 20. století, kdy se do jejích hlubin odvážil egyptolog Selim Hassan. Ten jedinečnou stavbu pečlivě popsal a poskytl cenné poznatky o jejím složení. Stavba začíná plošinou podobnou mastabu na vrcholu hráze, sestavenou ze zbytků nedaleké zřícené chodby. V srdci stavby byla vyhloubena hluboká šachta, která se táhla skrz střechu a podlahu hráze a nořila se přibližně 9 metrů do země. U základny vertikální chodby se nachází obdélníková komora a z východního konce prostoru se další šachta noří dále do hloubky asi 14 metrů a vede do rozsáhlé haly obklopené sedmi pohřebními komorami. V každé komoře je sarkofág, který stojí jako tichý strážce minulosti.
Tři úrovně tajemného komplexu
Podzemní stavba je uspořádána do tří různých úrovní, z nichž každá skrývá vlastní soubor překvapení. První úroveň poněkud překvapivě nepřinesla nic zvlášť zajímavého. Když však archeologové sestoupili do druhé úrovně, narazili na místnost obsahující šest komor vytesaných v pevné skále. Uvnitř objevili hromadu historických artefaktů – keramické střepy, keramické korálky a ushabtis, malé figurky často spojované se staroegyptskými pohřby. Skutečné tajemství je však čekalo až pod nimi.
Hledání pravdy v nejnižší kamenné síni
Když archeologové sestoupili hlouběji do hlubin Osirisovy šachty, narazili na záhadu, která přetrvala celá tisíciletí. V nejspodnější komoře, asi 30 metrů pod povrchem, rezonovala starověká zpráva, kterou zaznamenal řecký historik Hérodotos. Moderní vědci ji původně odmítali jako mýtus, ale nakonec se ukázalo, že Hérodotos měl celou dobu pravdu. V podzemní síni ležel dokonale zachovalý, ale prázdný kamenný sarkofág. Vedle něj byly objeveny úlomky keramiky pocházející z období šesté egyptské dynastie. Objev pevně ukotvil nejnižší patra podzemní komory do Staré říše, konkrétně do šesté dynastie, která trvala od roku 2355 do roku 2195 před naším letopočtem.
Tajemství v hieroglyfech
Zajímavé je, že samotný komplex Osirisovy šachty nenese žádné nápisy ani hieroglyfy, které by napověděly o jeho účelu nebo významu. Zahi Hawass si však díky svým zkušenostem a bystrému oku všiml zvláštního detailu. Poté, co bylo víko sarkofágu odsunuto, objevili badatelé v zemi vyryté hieroglyfické slovo "pr", které znamenalo "dům". Toto odhalení přidává starověké záhadě další vrstvu tajemství.
Historicky byla gízská náhorní plošina označována jako "pr wsir nb rstaw", což v překladu znamená "dům Osirida, pána Rástava". Předpokládá se, že výraz "Rastaw" souvisí s podzemními tunely a dost možná i s tunely uvnitř samotné Osirisovy šachty. Spojení mezi názvem plošiny a tajemnou komorou podtrhuje význam skrytého pokladu.
Zatímco vědci pokračují ve zkoumání a odhalování starověkých tajemství, záhada Osirisovy šachty nám připomíná, že egyptské písky skrývají nespočet tajemství, která čekají na to, až budou odhalena a sdělena světu.
Zdroje: ancient-code.com, ancient-origins.net, howandwhys.com