Kangbaši je město, které mělo být domovem pro milion lidí, avšak v současné době v něm žije pouze několik tisíc obyvatel. Oficiální čínské prameny sice mluví až o 28 000 obyvatelích, většinou jde ale jen o dojíždějící pracovníky. To, co na první pohled může působit jako město duchů, však v sobě skrývá mnohem složitější příběh.

Zdroj: Youtube

Architektonický ráj či opuštěný skvost?

Architektonický ráj na písečných dunách, Muzeum umění Ordos, bylo jedním z prvních stavebních projektů v novém centru města. Jeho umístění podél jezera a mezi dunami dodává celému místu neobyčejnou estetickou hodnotu. Ačkoli stojí jako výstavní a výzkumný prostor a zaujímá rozlohu 29 000 čtverečních metrů, je zatím většinou nevyužité. Tento osamělý symbol moderní architektury připomíná, že bez obyvatel zůstává pouhou strukturou bez života.

Obyvatelé Ordos se brání změně

Přestože město Ordos neustále pokračuje v Kangbaši ve výstavbě domů, podniků a veřejných budov, zdá se, že přesvědčit obyvatele staré části města, která je od nové čtvrti vzdálená 15 kilometrů, aby se sem přestěhovali, je obtížnější, než by se mohlo zdát. Nová oblast totiž zatím nemá dostatečně vyvinutou infrastrukturu, která by zajišťovala pohodlný život. Obyvatelé trpí nedostatkem podpůrných služeb, jako jsou restaurace a trhy, které se s pomalým tempem stěhování nemohly dostatečně rychle rozvinout.

Záhadou zůstává otázka, proč lidé nejsou ochotni osídlit toto moderní a prosperující město. Hlavním důvodem je skutečnost, že nová čtvrť je vzdálená od stávajícího centra města a cesta sem zabere až třicet minut jízdy. Pro většinu obyvatel to znamená nepohodlí a ztrátu času. Pomalý přesun navíc způsobil, že v nové čtvrti chybí důležité služby, které by podpořily kvalitu života.

Riskantní investice

Avšak i přes tyto problémy nelze opomenout, že Čína se snaží formovat novou ekonomickou realitu. Investice do nových městských oblastí, jako je Kangbaši, jsou součástí plánu na zvýšení střední třídy a celkového ekonomického růstu. Věří se, že tato aktivita a vývoj budoucí infrastruktury nakonec přilákají více obyvatel. Odborníci se však obávají, že takováto spekulativní expanze by mohla vést k realitní bublině, která by mohla mít negativní dopad na ekonomiku.

Pokud si prohlédnete mapy, uvidíte složité uspořádání města, bohatství veřejných prostor a moderní architekturu. Přestože jsou ulice téměř prázdné a mnoho budov nemá své obyvatele, stále zde probíhá výstavba. Dálnice se zařezávají do řídce osídlené krajiny, a naznačují tak naději na budoucí rozkvět.

Kangbaši může dnes působit jako město duchů, avšak vývoj situace je nepředvídatelný. Čína má schopnost překvapit svět svými ambiciózními plány a dokázat nám, že to, co se dnes jeví jako zbytečná struktura, se může zítra stát místem plným života, aktivit a příběhů.

Zdroje: edition.cnn.com, www.thechinastory.org, uk.news.yahoo.com