Ordinská jeskyně vznikla v průběhu permského období, konkrétně v paleozoické éře, a tak nám dnes může pomoci odhalovat stránky Země, o kterých se toho doposud moc neví. Co ji odlišuje od jiných jeskyní, je její unikátní sádrový charakter. Zapomeňte na stalaktity a stalagmity. Zde se složité sádrové bloky prolínají až do té míry, že vytvářejí podvodní krajinu jako žádnou jinou.

Cesta do hlubin

Pokud se rozhodnete vydat se do Ordinské jeskyně, vaše cesta začíná ve městě Perm. Asi dvě hodiny jízdy odtud vás dovede do vesničky Orda a vchod do jeskyně pak leží zhruba 1,5 km severozápadně odtud, mezi řekami Iren a Kungur. Tento vstup není jen prostou branou. Je to pozvání na dobrodružství, kdy vkročíte do světa nedotčené krásy, jenž sahá daleko pod povrch.

Zpátky do minulosti

Navštívit jeskyni Orda je jako cesta do minulosti. První zmínka o ni pochází z roku 1969 a od té doby přitahuje dobrodruhy a badatele. Rozhodně to ale není cesta pro slabé povahy. První průzkumníci se museli proplétat kluzkými, skalnatými chodbami, pouze s minimálním vybavením, a bojovat s temnotou. Dnes je Ordinská jeskyně dobře připravena pro malé skupiny potápěčů a nabízí schůdky a madla, která je provedou do nejvzdálenějších koutů jeskyně.

Jako brána do tohoto podvodního labyrintu slouží hlavní jezero, jehož voda je nesmírně průzračná, a tak při opatrném pohybu po jeskyni nabízí viditelnost až do 45 metrů. Záhadné místnosti jeskyně okouzlují svým vzhledem. Uvidíte tady místa, které se zdají být z jiného světa: obrovské bílé tunely, svislé skalní trhliny, oblouky a kamenné útvary. Ve srovnání s těmito místnostmi se budete se cítit jako trpaslíci. Jde totiž o podzemní prostory, které jsou ve skutečnosti některé velké jako fotbalové hřiště.

Tajemství a bohatství

Ordinská jeskyně stále ukrývá svá tajemství. Místní legenda hovoří o zlatu skrytém v jejích skalách a o tajemné "Paní Ordinské jeskyně ". Ačkoli existence zlata zůstává nepotvrzena, nelze popřít pestrost života, který se v této jeskyni nachází. I přes studenou vodu zde život bují a jeho zajímavým příkladem může být třeba slepý pískový násypník.

Zdroj: Youtube

Průzkum a dobrodružství

Dnes slouží Ordinská jeskyně nejen jako místo pro průzkum, ale také jako cvičiště pro začínající jeskynní potápěče. Pod vedením zkušených instruktorů se můžete naučit orientovat se v nejužších úsecích jeskyně a zvládnout nízké teploty vody. Takové školení vám nejen poskytne potřebné dovednosti pro průzkum jeskyní, ale také zvýší vaši sebedůvěru jako potápěče.

Navzdory výzvám, jež v jeskyni na potápěče čekají a chladu který v tomto podmořském světě panuje, se hovoří jako o zážitku, který nelze s ničím jiným srovnávat. Potápění v jeskyni Orda znamená zamilovat se do její nádhery a tajemna. Jak řekl jeden potápěč: "Ordinská jeskyně je jako vesmír, pravděpodobně jediný vesmír v Rusku, který existuje..."

Zdroje: