Co je to chiméra
Než se ponoříme do významu tohoto objevu, je nezbytné pochopit, co je to chiméra. Chiméra je organismus, jehož tělo se skládá z buněk s odlišnou genetickou identitou. To znamená, že různé části těla mají odlišné sady DNA. I když se chiméra může vyskytnout přirozeně, a to i u člověka, je velmi vzácná. Úspěšné vytvoření chimérické opice proto představuje významný vědecký průlom.
Vhodná opice
Tým vedený Liuem a jeho kolegy se pustil do pečlivého procesu vytváření této chimérické opice. Začali vývojem linií kmenových buněk z embryí opic rodu Cynomolgus. Opice rodu Cynomolgus, běžně známé jako makakové jávští nebo makakové dlouhoocasí, jsou díky své genetické podobnosti s člověkem základním kamenem biomedicínského výzkumu.
Úloha zeleného proteinu
Klíčovým prvkem v tomto procesu bylo použití zeleného fluorescenčního proteinu (GFP), látky, která svítí pod ultrafialovým světlem. GFP byl použit ke značení kmenových buněk, což vědcům umožnilo sledovat buňky a určit, které tkáně opic pocházejí z těchto označených buněk.
Dosažení chimérismu
Po vstříknutí kmenových buněk do embryí cynomolgusů byla embrya implantována opičím samicím. Výsledkem bylo 12 těhotenství a šest živě narozených dětí. Pozoruhodné je, že jedno z živě narozených dětí bylo skutečnou chimérou, jejíž značná část těla byla tvořena kmenovými buňkami označenými GFP.
Dopad objevu
Úspěch tohoto experimentu je monumentálním krokem k pochopení pluripotence u primátů. Pluripotence označuje schopnost buňky vyvinout se v jakýkoli typ buňky potřebný k vytvoření živého organismu. Tento výzkum dokazuje, že opičí pluripotentní kmenové buňky mají pozoruhodnou schopnost diferencovat se do nejrůznějších tkání v živém těle.
Praktické důsledky
Důsledky tohoto výzkumu jsou rozsáhlé. Zlepšuje naše chápání pluripotence u primátů, což by se mohlo promítnout do významného pokroku v lidské medicíně. Navíc schopnost genetického inženýrství opic otevírá nové cesty výzkumu, což může pomoci při ochraně druhů a studiu dědičných chorob.
Cesta vpřed
Tým se nyní soustředí na zdokonalování svých metod, aby zvýšil účinnost a dále zkoumá mechanismy přežití vpravených kmenových buněk. Tento směr výzkumu nejen prohlubuje naše znalosti biologie kmenových buněk, ale také připravuje půdu pro budoucí projekty genetického inženýrství, které by mohly způsobit revoluci v lékařské vědě.
Zdroje: news.cgtn.com, edition.cnn.com, independent.co.uk