Hrad Okoř, jehož historie sahá do 13. století a který byl ve 14. století přestavěn Františkem Rokycanským, představuje fascinující ukázku středověké architektury i zásobárnu dějepisných údajů. V průběhu staletí se totiž jeho majitelé poměrně často měnili a v čase husitských válek se dokonce stal dějištěm bojů, jež pro jeho tehdejšího vlastníka neskončil dobře. Hrad tehdy padl a Pražané mohli v dobytých prostorách oslavit vítězství. Později Okoř ještě patřil mimo jiné pánům z Donína a Martiniců, ale po zrušení jezuitského řádu za vlády Josefa II. začal chátrat a bez většího zájmu se dočkal až konce druhé světové války. Až když se situace po roce 1945 v naší zemi znovu uklidnila a lidé se vzpamatovali z válečných hrůz, došlo také na alespoň základní opravy impozantní zříceniny, oživující dnes naši představivost.

Inspirativní zřícenina

Hradní komplex, vystupující z nízkého návrší nad Zákolanským potokem, nabízí návštěvníkům jedinečnou možnost poznat a snad i pochopit jeho někdejší majestátnost. Překvapivě se přes velké škody, které tady napáchal zub času, zachovaly části opevnění a podzemní prostory, které každého z návštěvníků okamžitě vtáhnou do tajemné historie těchto míst. Není to složité, vždyť Okoř oplývá množstvím záhad a pověstí, jež tomuto historickému místu dodávají zvláštní kouzlo. Jednou z nejznámějších o které místní obyvatelé vyprávějí, je legenda o Bílé paní, tajemné postavě, která se údajně občas ukazuje v temných chodbách a prostorách hradu. Je to nejspíš právě ta Bílá paní, o které si trampové zpívají u táboráku a děti ve škole v hodinách hudební výchovy.

Ubozí milenci a krutý otec

Jedna z tragických historek se váže ke krutému osudu mladého páru na Okoři. Vypráví se, že hradní pán Sukorád objevil milostný vztah své dcery Juliany s mlynářem Vnislavem, což ho velmi rozzlobilo a dceru uvěznil ve věži. Vnislav se rozhodl osvobodit Julianu ze zajetí a plánoval útěk. V noci se převlékl do rytířského oděvu po provaze vyšplhal až do okna ke své milé. Když se mladí milenci pokusili uniknout, byli k jejich velké smůle přistiženi Sukorádem a jeho družinou. Sukorád neváhal a svou dceru i Vnislava okamžitě zabil. Místo jejich smrti bylo později označeno pomníkem a duch krutého Sukoráda prý dodnes obchází kolem hradu, aby každému a hlavně sobě neustále připomínal tuto tragickou událost.

Zdroj: Youtube

Kdo najde templářský poklad?

A pak je tady ještě jedna zpráva, která bude jistě zajímat hlavně ty z nás, kteří touží nalézt nějaký ten poklad. Není to tak úplně legenda. Právě v ruinách Okoře se totiž podle vyprávění ukrývá bohatství nedozírné ceny, a to dokonce templářského původu. Poklad prý obsahuje nejen cennosti jako zlato a drahokamy, ale také tajemné vědomosti, které by mohly mít tu největší hodnotu. Není divu, že tato pověst přitahuje dobrodruhy z celého světa. Poklad se má nacházet v tajných chodbách pod hradem. Archeologové skutečně pozůstatky dvou tunelů objevili. Jsou z velké části zasypané, ale ani historici nevylučují, že by v nich templářský poklad mohl ležet. Některým to dokonce připadá velmi pravděpodobné. Výzkumy pokračují a zda jsou zvěsti pravdivé, ukáže čas.

Okoř ale nenabízí pouze historické památky a vzrušující příběhy. Nedaleko zříceniny se nachází vesnice Lidice, pietní areál připomínající tragické události druhé světové války. Kousek odsud najdeme také Budeč s pozůstatky hradiště a tisíc let starý kostel sv. Petra a Pavla.

Návštěva hradu Okoř je jako cesta zpět do minulosti, kde návštěvníci mohou cítit vůni dávných časů a představit si, jak kdysi hrad vypadal. A kdo ví, možná se jednoho dne podaří objevit zatím neobjevené prostory a odhalit tajemství, která se skrývají pod povrchem Okoře. Objevíte bájný poklad právě vy?

Zdroje: okor, kudyznudy, hrady, hrady-zriceniny