Kruhový záhadný útvar

První věcí, která na ostrůvku upoutá pozornost, je jeho téměř dokonalý kruhový tvar. V přírodě se obvykle nevyskytují takovéto geometrické tvary, a tak se zdá nemožné, že by ostrůvek vznikl přirozeným procesem. Přesto, i přes veškeré úsilí, které bylo věnováno jeho studiu, se zatím nepodařilo najít přesvědčivý důkaz, že by za vznikem jezírka stála lidská činnost.

Zdroj: Youtube

Kruhový útvar má průměr 118 metrů a v bažině existuje již několik desetiletí. Co je však ještě podivnější, je fakt, že na jeho tvaru se nepodepsala činnost vody, která ho obklopuje a vytvořila kolem něj kruhovou hladinu.

Tajemství pohybu

Další záhadou, která se váže k tomuto místu, je pohyb ostrůvku. Nepřirozeně se totiž pohybuje a vypadá, jako by "plaval" na hladině bažiny. To vede k mnoha otázkám a teoriím o tom, jaký mechanismus stojí za jeho pohybem.

Jednou z možných odpovědí může být přítomnost metanu ve vodě. Metan je lehčí než vzduch a vytváří na hladině bublinky. Někteří výzkumníci se domnívají, že bublinky by mohly ostrůvek nadnášet a umožňovat mu plout na hladině. Jak přesně to funguje, však zatím zůstává tajemstvím. Finanční prostředky potřebné pro detailní bádání stále chybějí.

Plovoucí ostrůvky v Andách

Plovoucí ostrůvky nejsou v argentinské krajině jedinečné. V Centrálních Andách se nachází jezero Titicaca, kde se nacházejí podobné útvary. Tamní ostrůvky se však od Oka v argentinské bažině značné liší. Ostrůvky v jezeře Titicaca byly vytvořeny domorodým kmenem Uru, který na nich dodnes žije a udržuje jejich břehy, aby nepodlehly působení vody. Na druhou stranu, "Oko" je opuštěné, a přesto si udržuje dokonalý kruhový tvar.

Teorie o mimozemšťanech

A teď k nejzajímavější a možná nejkontroverznější teorii spojené s tímto záhadným ostrůvkem. Ufologové tvrdí, že útvar mohli vytvořit mimozemšťané a používají ho jako vstup do podzemí, kde ukrývají svou vyspělou technologii. Průměr ostrůvku je prý tak akorát velký na to, aby jím prošel stometrový létající talíř.

Tajemství rotujícího kruhového ostrůvku v Argentině stále zůstává nevyřešené. Ačkoliv se objevily různé teorie a hypotézy, nebyl dosud nalezen přesvědčivý důkaz, který by jednoznačně vysvětlil jeho původ a pohyb.

Pokud jste zvědaví a chcete si udělat vlastní názor na tuto záhadu, můžete zhlédnout video s průzkumem ostrůvku, nebo si jej sami najít na Mapách Google pod následujícími souřadnicemi: 34°15'07.8″S 58°49'47.4″W. Argentinské tajemství stojí za prozkoumání a možná se jednoho dne podaří odhalit, co se skrývá za tímto záhadným kruhovým ostrůvkem.

Zdroje: hasanjasim.online, mybestplace.com, ripleys.com