Neobyčejný obyvatel ostrova

Jediným stálým obyvatelem tohoto zvláštního ostrova je šintoistický kněz, který se stará o svatyni Okitsu-miya, známou i pod názvem Okitsu-gu. Svatyně je součástí většího komplexu svatyní Munakata Taisha, který zahrnuje dvě další svatyně na pevninském Kjúšú.

Zdroj: Youtube

Knězův úkol je zdánlivě jednoduchý - starat se o svatyni a vzdávat poctu bohyni Tagorihime, dceři bohyně slunce Amaterasu. Nejpodstatnější částí jeho role je však dodržování jednoho konkrétního pravidla - ujistit se, že na ostrov nikdy nevkročí žena.

Proč ženy nemohou vkročit na ostrov

Nejde o žádnou moderní bizarnost, Okinošima a jeho zákazy mají hluboké historické kořeny. Ve své podstatě je Okinošima svatým místem. Je tak svaté, že dokonce i muži, kteří mohou ostrov navštívit, se musejí podrobit rituálu očištění a nesmějí si z ostrova odnést nic – ani sebemenší kámen.

Spekulace a teorie

Přísný zákaz vstupu ženám je záhadou, kterou je těžké rozluštit. Někteří spekulují, že jde o starodávný zvyk spojený s menstruačním cyklem žen, který je považován za nečistý. Jiní naznačují, že by ženy mohly ohrozit stabilitu božského řádu na ostrově svou potenciální schopností konkurovat bohyním. Nicméně pravý důvod je zahalen tajemstvím stejně jako samotný ostrov.

I přes nejasnosti, které Okinošimu obklopují, je možné odhalit něco ze života, který se zde odehrával v minulosti. Ostrov sloužil jako námořní rozcestník na obchodní cestě do Koreje, a také jako přístav pro rybáře. Tito námořníci se zde zastavovali, aby obětovali zrcadla, bronzové ozdoby a jídlo za bezpečnou plavbu. Některé záznamy naznačují, že se na ostrově setkávaly rybářské páry mužů a žen, aby zde přednesly své oběti.

Posvátný obřad očisty

Zhruba od období Edo, což je období japonských dějin mezi lety 1603 až 1867, se ostrov Okinošima stal pro ženy nedostupný. Dodnes se zde každoročně 27. května koná posvátný obřad očisty, kterého se účastní asi 200 mužů. Během obřadu je všem účastníkům zakázáno odnášet cokoli z ostrova nebo mluvit o tom, co na ostrově viděli či zažili. Tato tajemná pravidla vedla k tomu, že ostrov získal přezdívky jako "Ostrov záhad" nebo "Nevyřčený".

Zákony ostrova

Přestože se zdá, že pravidla ostrova jsou neúprosná a neoblomná, v praxi to tak vždy nebylo. Archeologické expedice odvezly z ostrova tisíce vzácných artefaktů, které jsou nyní uloženy v muzeu Šimpokan ve svatyni Munakata Taisha na pevninském Kjúšú. Takže ačkoli ženy nemohou ostrov navštívit, mnohé z jeho pokladů již byly odvezeny.

A tak ostrov Okinošima zůstává jedním z posledních záhadných koutů světa, kde ženy mohou jen snít o tom, co by mohly objevit, kdyby jim bylo dovoleno vstoupit.

Zdroje: edition.cnn.com, www.tokyoweekender.com, news18.com