Každodenní život v paláci mrazu

Ojmjakon je domovem nejen pro zdatné Rusy, ale i pro původní Jakuty. Zde život nezastavuje ani nekompromisní chlad, ani půda, která je věčně zamrzlá do hloubky 13 metrů. Právě v těchto podmínkách zde najdeme jeden obchod, poštu, banku, čerpací stanici a malé letiště. Ale nečekejte rušné ulice a záplavu lidí. Prázdnotu, kterou zde spatříte, lze přirovnat k apokalyptickému filmu.

Zdroj: Youtube

Proč tu lidé zůstávají

Někteří zde žijí dobrovolně, přestože si jsou vědomi, jak náročné mohou být zimní měsíce. Většina z nich však zůstává z nutnosti, buď kvůli rodinným vazbám nebo kvůli práci. Sovětská éra sem přivedla lidi s nabídkou vysokých mezd za práci ve zdejších extrémních podmínkách. Ačkoli už tato éra pominula, někteří z jejich potomků tu zůstávají. Přežijí pouze silní, mnoho lidí propadá depresím a mezi místními obyvateli je mimořádně vysoká sebevražednost.

Místní populace je zvyklá na každodenní výzvy, jako je například chov zvířat v podmínkách, kdy je voda neustále na pokraji zamrznutí. A ne, nemáme na mysli pouze pár minut – zde může voda zamrznout v průběhu několika sekund.

Klíč k přežití

Klíčem k přežití v takovém prostředí je výživa. Místní kuchyně je vydatná a bohatá na tuky a proteiny, ideální pro vytvoření tepelné izolace. Pokrmy z ryb a sobího masa, někdy i z koňské krve, jsou běžnou součástí jídelníčku. Zajímavým lokálním "nápojem" je "russki chai", což v doslovném překladu znamená "ruský čaj", ale ve skutečnosti je to vodka.

Diamanty, ropa a plyn

Ačkoliv je Ojmjakon synonymem pro extrémní chlad, je zde i velký potenciál pro těžbu surovin. Oblast je bohatá na diamanty, ropu a zemní plyn. Tyto zdroje zajišťují pracovní příležitosti a ekonomickou stabilitu, ačkoli s sebou nesou i vysokou cenu v podobě životních rizik.

Cestovní ruch

Pokud vás vyšší síly někdy přivedou do Ojmjakonu, budete možná překvapeni, že zde existuje i turistický ruch. Přes tisíc odvážlivců ročně zavítá do této zamrzlé tundry za dobrodružstvím a zážitky, které jinde na světě nezažijí.

Ojmjakon je určitě neobvyklé místo s vlastním, unikátním rytmem života. Místo, kde můžete spatřit hranice lidské odolnosti a vynalézavosti, kde se rodí neuvěřitelné příběhy a kde se každodenní život transformuje do neuvěřitelného dobrodružství. Je to svět, který je těžké pochopit, natož v něm žít. Ale pro ty, kteří zde přežívají, je to jednoduše domov.

Zdroje: cntraveler.com, thevalemagazine.com, traveltriangle.com