Ohnivec je jakýsi obrazec, jež při troše fantazie může připomínat slunce s paprsky, doslova vypálený do jedné z pískovcových skal nádherného labyrintu kouzelných útvarů v Českém Švýcarsku. Jde o jediný podobný útvar na celém světě, jiný podobný – alespoň prozatím – objeven nebyl. Jeho rozměry jsou 130 na 50 centimetrů, ale i když se nejedná o žádný velký objekt, významem se vyrovná mnohem větším zajímavostem přírody.

Světový unikát

České Švýcarsko je zajímavé z mnoha důvodů, ale jeho pískovcové skály, formované po dlouhá a dlouhá staletí erozí, způsobenou povětrnostními vlivy, jednoznačně hrají prim. Pokud se na jedné z nich dokonce objeví zmiňovaný ohnivec, je o světovou senzaci postaráno. Jak jsme vlastně k takovému unikátu přišli? Vědci už mají dnes prakticky jasno. Hlavní a jedinou roli v jejich teorii hraje sama příroda.

Pískovec je ideální

Pískovec je poměrně měkká hornina, která odolává vnějším podmínkám hůře, než mnohé ostatní. Není tedy divu, že na ni také zanechávají svoje stopy případné náhodné údery blesku do vrcholku skály. V takovou chvíli se v místech jeho působení objevují tak zvané fulgury, které můžeme zjednodušeně popsat jako jizvy, které po sobě takový blesk zanechá. Hmota v centru úderu se roztaví a vznikne sklovitý materiál, v jehož okolí se objeví praskliny. Podobný efekt vzniká ve výjimečných případech za bouřky také na písčitých plážích, kde se v písku, do něhož udeřil blesk, objevují jakési jeho zkamenělé otisky. Jde o stejný princip – písek se vlivem teploty až 30 tisíc °C roztaví a při chladnutí vytváří kompaktní sklovitý útvar.

Zdroj: Youtube

Může za to kulový blesk?

Stejně, jen tentokrát netradičně ve spodní části skály nad převisem nad říčkou Křinicí, tedy vznikl také ohnivec. Vědci předpokládají, že v těchto nezvyklých místech šlo nejspíše o působení kulového blesku, který sem zabloudil před tisíci lety. Jde o zajímavost, jejíž přesnou polohu ochránci přírody před turisty záměrně tají, není k ní vyznačena cesta a světová ojedinělost tak může i dnes odpočívat v relativním pokoji. Koho by ale ohnivec zajímal natolik, že se přece jen rozhodne si jej prohlédnout, má možnost zastavit se v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě, kde je vystaven jeho model v “životní velikosti”.

Zdroje: kudyznudy, gekon, wikipedie