Ochranka severokorejského vůdce Kim Čong-una je elitní skupina, která má za úkol nejen chránit Kim Čong-una fyzicky, ale také hlídá jeho mocenské postavení a kontroluje loajalitu obyvatel vůči režimu. Když se podíváme do historie, vidíme, že toto bylo vlastní i ochrankám jeho předchůdců: Kim Čong-ila a Kim Ir-sena. Jednotlivci jsou vybíráni z Korejské lidové armády a procházejí přísným procesem výběru. Hlavním kritériem je absolutní věrnost straně a Kim Čong-unovi.

Zdroj: Youtube

Přísná kritéria

Nejde pouze o schopnosti bojovat nebo o strategické myšlení. Jedním z kritérií je dokonce i výška kandidáta; musí být přibližně stejně vysoký jako Kim Čong-un, což je 168 centimetrů. Tímto je zajištěna vizuální harmonie mezi vůdcem a jeho strážci. Schopnosti ve střelbě a bojových uměních jsou samozřejmostí.

Budoucí bodyguardi jsou také podrobeni přísnému kádrovému posudku, prověřováni jsou nejen oni sami, ale i jejich rodina dvě generace nazpět. Sirotci mají navrch, protože osobní strážci Velkého vůdce nesmí navštívit domov, aby omylem něco nevyzradili.

Manželku vybírá režim a je to loterie

I mladí bodyguardi severokorejského vůdce však občas zatouží se oženit. O lásce či svobodném výběru manželky však nemůže být řeč. Žádost ke sňatku musí nejprve vůdce schválit. Když mu požehná, dostaví se mladý muž do kanceláře, kde na stole leží několik fotografií prověřených žen, a to obličejem dolů. Bodyguard si náhodně vybere. Pokud se mu žena nelíbí, může odmítnout, ale na další žádost o sňatek pak čeká dlouhé dva roky. Při druhém pokusu se postup opakuje s tím rozdílem, že si náhodně vybranou dívku už musí bez pardonu vzít.

Tato praxe je známá z dob, kdy vládl Kim Čong-il. Existuje ale předpoklad, že se tento zvyk dodržuje v Severní Koreji dodnes. A jak vypadal život ženáče? Strana mu a jeho vyvolené platila dům, novomanželka se stala ženou v domácnosti a člen ochranky měl povolení ji jednou za týden navštívit.

Ochranka v akci

Je fascinující sledovat, jak Kim Čong-unovi strážci působí ve veřejném prostoru. Stali se světově známými díky několika veřejným akcím, například při summitu v Singapuru, kdy z obou stran chránili vlastními těly Kimovu limuzínu a kolem vozidla klusali. Každý detail od jejich uniformy až po jejich pohyb má hluboký význam a účel.

Různé linie obrany

Podle analytika Michaela Maddena je Kim Čong-un chráněn třemi liniemi obrany. První linii tvoří jeho osobní strážci, kteří se postarají o bezprostřední hrozby. Druhá linie je zodpovědná za bezpečnost v místech, kam Kim míří, a poskytuje mu logistickou podporu. Třetí linie se stará o fyzickou bezpečnost dané lokality a zajišťuje vše potřebné pro vůdce.

Mimořádné postavení i tresty

Strážci vůdce mají v severokorejské společnosti mimořádné postavení. Je jim například udělena výjimka, díky které mohou nosit zbraně poblíž svého vůdce.

Na druhou stranu musejí osobní strážci žít v neustálém strachu, že za sebemenší prohřešek přijde tvrdý trest. Nejčastěji se dočká snížení společenského postavení, což představuje velkou potupu. Nezřídka ale skončí v pracovním lágru. V nich jsou kromě nepředstavitelné dřiny běžnými nástroji také mučení či popravy. O hladovění ani nemluvě. Podle hrubých odhadů si v těchto táborech odpykává trest nejméně 150 až 200 tisíc lidí.

Význam ochranky v kontextu režimu

Role ochranky Kim Čong-una však není jen ochranná. Je také ukázkou moci a autority režimu. Její existence, struktura a funkce jsou připomínkou složitosti a důkladnosti tohoto totalitního státního aparátu. Ačkoliv jsou její členové často vnímáni pouze jako vizuální prvek, ve skutečnosti představují mnohem více. Jsou živým dokladem toho, jak režim v Severní Koreji funguje, a ukazatelem jeho oddanosti, kontroly a moci.

Zdroje: www.bbc.com, zoom.iprima.cz, idnes.cz