Oceány procházejí barevnou revolucí

Země, náš modrý domov, mění svou podobu. Oceány tvořící více než 70 % povrchu naší planety začaly přicházet o svou klasickou modrou barvu. Vědci nedávno zjistili, že za posledních dvacet let změnila barvu více než polovina světových oceánů. Jaká je příčina?

Zdroj: Youtube

Tento znepokojující „fenomén“ je patrně podmíněn změnou klimatu. Oceány nejsou jen prosté modré plochy. Naopak, pokud se podíváme blíže, uvidíme širokou paletu odstínů od hluboké modré po jasně zelenou. I když tyto změny barev mohou být pro nás někdy těžko rozeznatelné, signalizují hluboké změny v mořském ekosystému. Studie, která analyzovala satelitní data po dobu několika desetiletí, odhalila, že mezi lety 2002 a 2022 se barva 56 % oceánských oblastí změnila. Není zatím jasné, jaký dopad bude mít tato změna na naše mořské ekosystémy.

Odpověď skrytá v hlubinách

Co přesně znamená "změna barvy" oceánu? Odpověď se skrývá pod povrchem. Barva oceánu je ovlivněna tím, co se nachází v jeho horních vrstvách. Například, pokud je ve vodě více fytoplanktonu – mikrobů obsahujících chlorofyl, zelené barvivo – bude mít voda zelenější odstín. Naopak, pokud je fytoplanktonu méně, bude oceán modřejší. I přítomnost organických látek může měnit barvu oceánů z modré na žlutou či hnědou.

Není to jen estetická změna. Změna barvy oceánů signalizuje změny v jejich ekosystémech. Vědci upozorňují, že to může ovlivnit množství oxidu uhličitého, které oceán pohlcuje, protože různé druhy planktonu mají různou schopnost tento plyn absorbovat. Tato změna také naznačuje, že společenství planktonu se mění, což může mít dopad na mořský potravní řetězec.

Co barevná revoluce znamená pro lidstvo?

A co tato změna znamená pro nás, lidi? Podle hlavního autora studie B. B. Caela z britského Národního oceánografického centra je to další ukázka toho, jak velký dopad má lidská činnost na naši planetu. Kvůli oteplování oceánů už zanikla polovina světových korálových útesů. Představte si, že z pohledu vesmíru už naše planeta nemá tu klasickou modrou barvu. Místo toho vidíme paletu zelených, žlutých a hnědých odstínů.

Naše planeta se mění a my s ní. Ať už jsou tyto změny viditelné, nebo ne, je naší povinností je sledovat a porozumět jim, abychom mohli lépe chránit naše modré oceány pro budoucí generace.

Zdroje: dailymail.co.uk, denik.cz, time.com