Představte si, že stojíte na okraji majestátního vodopádu a pozorujete vodu, která překonává gravitační sílu a místo dolů teče vzhůru. Pohled na tyto vodopády, také známé jako obrácené nebo vzhůru tekoucí vodopády, vám vyrazí dech a připraví vás o dosud zažité představy o přírodním světě. Neuvěřitelný zázrak v podobě obrácených vodopádů lze nalézt na různých místech po celém světě a pokaždé přitahuje velkou pozornost.

Zdroj: Youtube

Působící síly

Abychom pochopili kouzlo obrácených vodopádů, musíme nejprve pochopit vědecké síly, které za jevem stojí. Tento magický div se odehrává tehdy, když silné větry silou tlačí kaskádovou vodu zpět. Vítr musí být natolik silný, že vodopád doslova nadzvedne a obrátí vzhůru nohama. Voda pak překoná gravitaci a teče nahoru.

Skryté poklady světa

Připravte si své cestovní tašky a vydejte se objevit místa, kde lze na pozoruhodné vodopády narazit. Jednou z takových destinací je Naneghat vodopád, který se nachází ve vesnici Samrad v Indii. Tento vodopád je jeden z nejoblíbenějších a nabízí neuvěřitelný pohled, kdy voda místo toho, aby padala dolů, stříká jako gejzír opačným směrem. Dalšími kouzelnými místy jsou indické kopce Amboli, které jsou vodopády doslova poseté. V obrácené vodopády se promění v období monzunu. Pokud se vydáte blíže k Nashiku, narazíte na Anjaneri vodopády a na cestě k vrcholu Tahuli v Haji objevíte další fascinující obrácený vodopád.

Související články

Připravte se na dobrodružství

Pokud toužíte obrácené vodopády spatřit, musíte se obrnit trpělivostí. Tuto netradiční podívanou je možné zažít obvykle jen párkrát za rok, když jsou pro jev příhodné meteorologické podmínky. Pak ale stojí podívaná za to. Když fotograf vzácný jev zachytí, jeho snímky okamžitě zaplaví média i sociální sítě. Jestliže na místa s výskytem obrácených vodopádů zamíříte, rozhodně si s sebou nezapomeňte vzít fotoaparát. Byla by škoda unikátní jev nezvěčnit.

Příroda nás stále fascinuje neuvěřitelnými zázraky. A vodopády, které tečou vzhůru nohama, jsou dokonalým důkazem její ohromující krásy a síly.

Zdroje: www.outlookindia.com, www.amusingplanet.com, en.wikipedia.org