Hrdý vrchol Českého středohoří

Majestátně se nad krajinou Českého středohoří tyčí hora Oblík. Tento útvar, vystupující z krajiny jako čedičová sopka, se nachází v příjemné vzdálenosti asi 6 kilometrů severně od města Louny. S výškou až 509 metrů nad mořem je součástí národní přírodní rezervace, která se rozprostírá na ploše téměř 20,5 hektaru v rámci Chráněné krajinné oblasti Českého středohoří.

Zdroj: Youtube

Úchvatná geologie Oblíku

Geologická struktura Oblíku je velmi fascinující. Hora je tvořena nefelinickým bazanitem, což je vulkanická hornina bohatá na živce. Tento specifický typ horniny odlišuje Oblík od sousedních vrcholů Srdov a Brník, jejichž podkladem je nefelinit olivinický. Nicméně, všechny tři kopce sdílejí společný geologický původ a patří mezi nejcharakterističtější představitele lineárních erupcí v Českém středohoří.

Sakrální místo pravěkých kultur

Oblík v sobě ukrývá nejen geologické tajemství, ale i bohatou historii. Na vrcholové plošině hory byly objeveny střepy eneolitické keramiky, které datují osídlení tohoto místa až do doby před 5 tisíci lety. Tyto nálezy naznačují, že Oblík měl v minulosti sakrální význam a sloužil pravěkým kulturám jako důležité rituální místo.

Bod plný energie

Na Oblíku se od pradávna nacházela místa, která byla důležitá pro duchovní život místních obyvatel. V roce 1507 zde byla postavena kaple, která byla bohužel zničena během třicetileté války. Na jejím místě byl vztyčen dřevěný kříž. Později zde byla vybudována další kaple. Ani tato stavba se však nedochovala.

V současnosti je na vrcholu Oblíku energetický bod, který byl v roce 2012 označen kamenným sloupkem s nápisem "Energetický bod". Podle biotroniků zde vyvěrá energie přímo z nitra Země. Tento bod je místem, kde se návštěvníci mohou nejen pokochat krásnými výhledy, ale podle některých názorů se zde také mohou energeticky nabít.

Místo s dechberoucími výhledy

Oblík je nejen místo geologického a historického zájmu, ale také nabízí impozantní výhledy na okolní krajinu. Na vrcholu hory se nachází rozhledna Stříbrník, která poskytuje ohromující panoramatický výhled na České středohoří a okolní údolí. Rozhledna je oblíbeným cílem turistů, kteří si chtějí vychutnat krásu přírody a obdivovat nezapomenutelné výhledy z vrcholu.

Oblík a Národní divadlo

Další zajímavostí spojenou s Oblíkem je jeho využití při stavbě slavného Národního divadla. Kámen z hory byl přivezen a použit při slavnostním zahájení stavby tohoto významného divadelního komplexu, čímž Oblík nabývá ještě větší význam a zviditelňuje se jeho kulturní a historická hodnota.

Ideální destinace pro milovníky přírody

Pro všechny milovníky přírody a turisty je Oblík skvělým cílem výletu. K vrcholu hory vede zelená turistická značka, která začíná v Lounech a pokračuje přes zajímavá místa, jako je Dobroměřický rybník a vesnička Mnichov. Trasa nabízí nejen pohled na překrásnou přírodu, ale také možnost poznat historické památky a tradice této malebné oblasti.

Klenot Českého středohoří

Oblík je jedinečný přírodní útvar, který zaujme svou geologickou pestrostí, historií a krásou. Hora nabízí návštěvníkům možnost poznat přírodní bohatství Českého středohoří, obdivovat panoramatické výhledy z vrcholu, objevit archeologické nálezy a zjistit více o historii místa. Oblík tak představuje výjimečný zážitek pro každého, kdo se rozhodne vydat na cestu do srdce Českého středohoří.

Zdroje: sever.rozhlas.cz, hrady.cz, kudyznudy.cz