Ponořme se hlouběji do kulinářských preferencí našich prezidentů a možná odhalíme některé méně známé aspekty jejich gastronomických zálib.

Tomáš Garrigue Masaryk: Ochutnávka dětství

První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk stál v čele Československa v letech 1918 až 1935. Jeho chutě byly prosté a jednoduché, ačkoli mohl mít k dispozici luxusní pokrmy. Masaryk si oblíbil jídla, která mu připomínala domov. Patřily sem topinky, vejce, polévky, škubánky, brynzové halušky a švestkové knedlíky. S cukrem a sladkostmi šetřil a dbal na zdravý životní styl.

Zdroj: Youtube

Edvard Beneš: Láhev v ruce a sýr na talíři

Následujícím prezidentem byl Edvard Beneš, který zastával úřad od roku 1935 do roku 1948. Jeho chutě byly podobné Masarykovým – maso, zeleninové přílohy, saláty a místo moučníků kousek dobrého sýra. Přesto si někdy dopřál luxusní pokrmy, jako byl telecí filet na žampionech nebo pečená koroptev.

Emil Hácha: Gurmán v protektorátu

Emil Hácha, prezident v letech 1938–1945, byl na rozdíl od svých předchůdců opravdovým gurmánem. Rád chodil do slavného pražského lahůdkářství U Lipperta a dopřával si místní speciality doplněné dobrým vínem a doutníkem.

Klement Gottwald: Vybrané pokrmy

Klement Gottwald, který zastával úřad prezidenta v letech 1948 až 1953, měl před nástupem do prezidentského úřadu rád skromnější jídla, jako bramborové placky nebo hovězí polévku. S funkcí prezidenta však vzrostla i jeho chuť po vybranějších pokrmech, jako hovězí svíčková na způsob Wellington.

Antonín Zápotocký: Mistr v kuchyni

Pátý československý prezident Antonín Zápotocký, úřadující v letech 1953 až 1957, se od svých předchůdců lišil v tom, že občas sám stál u sporáku a rád zavařoval ovoce a zeleninu. Jeho kompoty a nakládané houby byly považovány za mistrovské kousky. Byl ovšem známý svou neodolatelnou chutí na párky a tlačenku a buřty s cibulí patřily mezi jeho nejoblíbenější jídla.

Ludvík Svoboda: Jednoduchý vkus

Ludvík Svoboda, který byl prezidentem od roku 1968 do roku 1975, byl nekuřák a téměř abstinent. Výběrem jídla nezapřel své vojenské kořeny, rád si dopřával česnečku, brambory pečené ve slupce s tvarohem a mlékem nebo ovocné knedlíky.

Gustav Husák: Zdravotní omezení na talíři

Gustav Husák, osmý prezident Československa v letech 1975 až 1989, měl řadu zdravotních omezení. Kvůli cukrovce musel dbát na dietu a považoval čistou vodu z islandských ledovců a rybí olej za klíčové pro své zdraví.

Václav Havel: Rozmanitost na stole

Po sametové revoluci přišel Václav Havel, který ve funci prvního českého prezidenta úřadoval od roku 1993 do roku 1998. Jeho příchod přinesl na Pražský hrad různorodost ve stravování. Rád se sám věnoval vaření a jedl jak českou klasiku, tak asijskou kuchyni, nebo vařil své vlastní recepty. Jeho stůl hostil širokou škálu jídel od dršťkové polévky po svíčkovou v máslovém těstě.

Václav Klaus: Vlastenec u stolu

Václav Klaus, prezident v letech 2003 až 2013, byl více vlastenecky orientovaný. Své státní návštěvy často obšťastňoval českou kuchyní a preferoval například steaky, svíčkovou nebo vepřové řízky.

Miloš Zeman: Ctitel české kuchyně

Miloš Zeman, prezident od roku 2013 do března 2023, si oblíbil tradiční česká jídla, jako jsou zabijačkové pochoutky, kachna, husa, brambory na loupačku, karbanátky, kulajda a gulášová polévka. Navzdory svým preferencím začal později kvůli zdraví do svého jídelníčku zařazovat i zeleninové saláty.

Petr Pavel: Vděčný strávník

Petr Pavel, jehož prezidentský úřad teprve začal, je známý jako vděčný strávník, který sní téměř všechno. Má rád těstoviny, zelňačku a burger, který rád doplní o dobré pivo.

Celá řada českých prezidentů měla tedy výrazně střídmější chuťové preference, než by se mohlo na první pohled zdát. Tradiční česká kuchyně a jednoduchost byly pro ně často více než dostatečné. Ať už byli gurmáni, labužníci či milovníci jednoduchých pokrmů, jejich vkus nás inspiruje k tomu, abychom si vážili bohatství české kulinářské tradice.

Zdroje: magazin.recepty.cz, kudyznudy.cz, prozeny.cz