Obchodní dům Šárka má skvělou dispozici, je prakticky srdcem sídliště Červený Vrch. To bylo postaveno dle projektu architekta Milana Jerolíma v letech 1960 až 1972, konkrétně šlo o 2697 bytů pro 9810 lidí. Sídliště stojí v prostoru mezi Veleslavínem, Libocí a Divokou Šárkou a lokalita je rozdělena frekventovanou Evropskou ulicí. Později bylo sídliště rozšířeno o dalších asi 385 bytů pro přibližně 1347 obyvatel. Jenže zub času se na kdysi oblíbeném obchodním domě značně podepsal a dnes je stav budovy absolutně nevyhovující.

Pro léky i pro chleba

V dobách své největší slávy si lidé chodili do Obchodního domu Šárka nejen pro potraviny, ale také třeba pro léky. Kdysi pulsující centrum ale dnes vypadá, jako by se tu zastavil čas. Kromě obchodu s potravinami zde sice i dnes najdete ještě další obchůdky, třeba trafiku či květinářství, ale procházet se útrobami budovy vyžaduje notnou dávku odvahy. Na mnoha místech se ukazuje, že ani věčný beton nemusí být na věky.

Architektonický skvost

I když se nabízí možnost zchátralý obchodní dům zbourat a postavit na jeho místě objekt, který by lépe splňoval kritéria 21. století a plnil lépe svou funkci, tak jednoduché to není. Přestože se na první pohled zdá, že jde jen o nevzhlednou masu betonu z dob komunismu, není tomu tak. Podle odborníků je totiž Obchodní dům Šárka zajímavým architektonickým prvkem brutalismu.

Brutalismus zažíval svůj vrchol v letech 1954 až 1970 a jsou pro něj typické neopracované, neomítnuté a nijak neupravované betonové stavby. A i když jsou brutalistické objekty pro svou surovost širokou veřejností často kritizovány a odmítány, architekti jsou těmito stavbami naopak fascinováni a považují je za malý poklad.

Hlas lidu

I když Obchodní dům Šárka vypadá od dob komunismu prakticky stejně a je naprosto zastaralý, k zemi budova nepůjde. Tvrdí to alespoň vedení Prahy 6 s tím, že žádná demolice se nechystá. Už roky se hovoří o možné revitalizaci, která by měla přinést širší nabídku pro nákupy i služby. Zatím ale zůstává jen u slov.

Lidé žijící na sídlišti Červený Vrch měli možnost se v anketě k případnému novému využití budovy vyjádřit. Kromě toho, že se ukázalo, že lidem chátrající budova vadí a že by uvítali více služeb i příležitostí k nákupu, se ale problém se zanedbanou budovou nikam dál neposunul.

Temná zákoutí minulostí jen tak nebudou

A tak lidem zatím nezbývá nic jiného, než do strašidelného objektu dál chodit a doufat v lepší zítřky. Možná se jednou dočkají toho, že se temná zákoutí promění třeba v útulnou kavárnu či příjemný obchůdek a že kdysi výstavní skříň socialismu znovu ožije čilým společenským a obchodním ruchem. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje.

Zdroje: prazska.drbna.cz, blesk.cz, ctidoma.cz