Historický skvost v srdci Opavy

Slavný opavský Obchodní dům Breda & Weinstein, kdysi největší v Československu, v současnosti chátrá a jeho stav je více než neutěšený. Přesto si tato architektonická perla stále udržuje svůj nezaměnitelný šarm, který připomíná jeho dřívější slávu a vyvolává touhu po jeho obnově.

Zdroj: Youtube

Historie Obchodního domu Breda má své kořeny v období první republiky, kdy ho založili židovští podnikatelé Max Breda a David Weinstein. Od svého vzniku v roce 1898 se tento dům stal vyhledávaným centrem obchodu, kde lidé mohli pořídit vše od konfekce přes obuv, bytový textil až po průmyslové a domácí zboží či nábytek.

Od luxusu k opuštění

V roce 1910 dům odkoupil David Weinstein a nechal postavit monumentální obchodní dům podle návrhu světoznámého architekta Leopolda Bauera. Inspirací pro jeho design byla americká architektura, která budově propůjčila nádech velkoměsta.

Dlouhá léta sloužil dům Breda jako luxusní obchodní centrum, byl vyhlášený svými vánočními prodeji pod velkolepou kupolí v hlavním sále. Nicméně po roce 1989 přešel do soukromých rukou a v roce 2004 postihl budovu požár, který vážně poškodil kupoli.

Na cestě k obnově

V důsledku špatného stavu byl dům veřejnosti uzavřen v roce 2012 a od té doby chátral. V roce 2021 se však obyvatelé Opavy spojili a vybrali prostředky na opravu střechy, která byla v havarijním stavu. Město následně budovu odkoupilo s vizí najít pro významnou architektonickou památku nové využití.

Nové kapitoly na obzoru

Nyní probíhá proces hledání nového směru pro tento historický objekt ve spolupráci s architekty, podnikateli a veřejností. Možnosti jsou různé – galerie, vzdělávací centrum, taneční sál, muzeum, farmářské trhy, knihkupectví, restaurace, kanceláře, byty a mnoho dalších funkcí, které by mohly sloužit všem věkovým skupinám obyvatel.

Střecha domu by mohla být využita jako prostor pro kulturní akce, jako jsou koncerty, letní kino nebo přednášky, a nabízí nádherný výhled na Opavu a okolí.

Nákladná rekonstrukce

Avšak náročnost opravy je zřejmá a finanční náklady na její obnovu se odhadují na půl miliardy korun. Mnozí se však snaží najít kreativní řešení, jak opravu realizovat postupně, aby byla budova co nejdříve zpřístupněna veřejnosti. Zároveň je nutné hledat způsoby, jak zachovat a zdůraznit charakteristickou architekturu tohoto historického místa.

Naděje umírá poslední

I když projekt na obnovu a záchranu ikonické budovy je nákladný a složitý, obyvatelé Opavy pevně doufají, že se to nakonec podaří. I proto mezi sebou vybrali peníze na opravu střechy. Jsou přesvědčeni, že architektonický skvost za to stojí. Doufají, že budova Obchodního domu Breda & Weinstein brzy znovu ožije a začne fungovat jako kulturní a společenské centrum pro celé město.

Zdroje: opava-city.cz, magazin.aktualne.cz, hrady.cz