Nová éra vězeňství

V roce 2019 byla v Grónsku otevřena věznice Ny Anstalt, která představuje revoluční přístup k vězeňství. Trestancům se tu mimo jiné nabízí úchvatný panoramatický výhled na fjordy a zasněžené hory. A i když se na první pohled může zdát, že jde o luxusní hotel či lyžařské středisko, není tomu tak. V tomto komplexu si skutečně své tresty odpykávají vězni.

Zdroj: Youtube

Humánní přístup a inovativní design

Revoluční věznici Ny Anstalt navrhla uznávaná architektonická kancelář FRIIS & MOLTKE ve spolupráci s dánskou Schmidt Hammer Lassen. Stavba zařízení trvala několik let. Architekti se věnovali každému detailu, aby káznice byla co nejefektivnější, bezpečná a zároveň příjemná pro zločince. Věznice je i mistrovským architektonickým dílem. Tvůrci si dávali práci s každým detailem. Příjemné a estetické prostředí by mělo mít vliv na socializaci a převýchovu vězňů.

Věznice Ny Anstalt se nachází v Nuuku, hlavním městě Grónska. Toto strategické umístění umožňuje snadnou dostupnost a zároveň poskytuje vězňům přístup k dalším důležitým zařízením a službám v rámci města. Kriminálníci tak mají možnost zapojit se do komunity a postupně se začleňovat do společnosti.

Žalář Ny Anstalt je určen pro vězně s různými typy trestů. Díky inovativnímu a lidskému přístupu věznice přináší nové naděje pro vězně a otevírá jim cestu ke zlepšení jejich budoucnosti.

Dozorci s odlišným přístupem

Ve věznici Ny Anstalt mají dozorci zcela odlišný přístup. Nenosí zbraně a snaží se navázat lepší vztahy s kriminálníky. Tento přístup je zásadní pro rehabilitaci a nápravu trestanců. Vězni mají možnost pracovat, studovat a zapojovat se do komunity v rámci věznice, což jim pomáhá připravit se na život po propuštění.

Moderní vybavení pro resocializaci vězňů

Věznice je vybavena různými zařízeními a prostorami, které u vězňů podporují občanské povědomí. Kromě samotných cel zde najdeme moderní kuchyně, prostorné společné prostory, sportovní centrum, zdravotní středisko, kostel a knihovnu. Tato zařízení jsou důležitou součástí věznice, protože umožňují vězňům rozvíjet dovednosti, získávat nové znalosti a aktivně se zapojovat do různých činností.

Grónská věznice představuje novou éru vězeňství. Její humánní přístup a inovativní design otevírají dveře k novým možnostem pro resocializaci vězňů. Komplex Ny Anstalt se stal vzorem pro budoucnost trestního systému. Je to příklad toho, jak prostředí může ovlivnit lidské chování a pomoci vězňům změnit svůj život k lepšímu. Po pobytu v Ny Anstalt se zpět k trestné činnosti vrací zhruba 15 - 20 % vězňů, kdežto v České republice je to kolem 70 %.

Zdroje: curlytales.com, www.grunge.com, www.baumeister.de