Island, země ohně a ledu, má nový zázrak na svém vulkanickém repertoáru. Poloostrov Reykjanes, který leží jihozápadně od hlavního města Reykjavíku, je domovem nejnovější "dětské" sopky světa, která se probudila na začátku července 2023 a nyní předvádí své ohnivé výbuchy.

Zrození nové sopky

Zrození sopky bylo dramatické. Přibližně 2,7 km dlouhý zlom se otevřel po sérii více než 7000 zemětřesení. To vše, zaznamenáno islandským meteorologickým úřadem, bylo jen předehrou ke skutečné show – erupci. Láva začala z trhliny na kopci vytékat a pokračovala v proudění, zatímco seismická aktivita postupně ustupovala.

Záhada náhlé erupce

Avšak pravé drama začalo 18. července, kdy doslova "přes noc" došlo k dramatickému nárůstu aktivity. Laboratoř vulkanologie a přírodních rizik na Islandské univerzitě zaznamenala na své facebookové stránce, jak se kráter naplnil lávou až po okraj, zatímco fontána chrlila rozstřikovací bomby (kapky roztavené lávy) daleko za hranice kráteru.

Zřícení masivní zdi na islandské sopce – Podívejte se na fascinující video:

Zdroj: Youtube

Návštěvníci byli svědky vzrušujícího výjevu, když se vytvořil malý otvor, který umožnil rozlití lávy po kráteru. Při teplotě zhruba 2 192 stupňů Fahrenheita (1 200 stupňů Celsia) láva následně protrhla stěny kráteru a vytekla na sever a západ.

Dramatické zhroucení a jeho důsledky

Místní vědci sledovali, jak se kráter stává nestabilním, a nakonec se zhroutí. Ačkoli se tento jev může zdát alarmující, je to běžný důsledek přírodních sil a rychlého vzniku kráteru. Není to nic neobvyklého pro sopky, ale jeho náhlý a velkolepý vývoj vyvolal určité obavy, zejména s ohledem na blízkost návštěvníků v době, kdy se to stalo.

Bezprostřední reakce

Na jihu se láva zkroutila a vytvořila zvláštní obrazec, zatímco se oblast přizpůsobila novému přítoku ohnivé hmoty. Naštěstí je oblast kolem místa erupce neobydlená a podle meteorologického úřadu momentálně neexistuje riziko pro infrastrukturu. Hasiči v nedalekém městě Grindavík rychle zvládli situaci a minimalizovali potenciální šíření požáru z lávového výlevu.

Islandská sopka je výjimečná přírodní událost, kterou vědci budou dále pečlivě sledovat. Možná budoucí erupce mohou představovat potenciální rizika, včetně požárů a snížení kvality ovzduší v regionu. Nicméně právě teď představuje tento neuvěřitelný přírodní fenomén unikátní možnost pro vědeckou komunitu, turisty a místní obyvatele, kteří se mohou těšit na nádhernou přírodní show, kterou ohnivý gigant předvádí.

Zdroje: dailymail.co.uk, livescience.com, tn.nova.cz