Záhada HD 106906 b

HD 106906 b se nachází pouhých 336 světelných let od nás a obíhá kolem mladé dvojhvězdy, která je zahalena v závoji kosmického prachu. Její objev vrhá lákavé světlo na vnější okraje naší sluneční soustavy, kde se pravděpodobně skrývá nepolapitelná "planeta devět". Objevený svět by mohl být chybějícím dílem skládačky, která sahá až za hranice naší sluneční soustavy.

Zdroj: Youtube

Nové okno do formování planet

Příběh exoplanety HD 106906 b je cestou přežití a nebeského baletu. Exoplaneta, která se původně nacházela v teplé náruči své hvězdné kolébky, byla v důsledku dramatického gravitačního otřesu vymrštěna do nekonečného vesmíru. Nyní se pohybuje po protáhlé oběžné dráze, která ji vede na 15 000 let dlouhou odyseu kolem jejího dvojčete.

Gravitační přetahování

Zvláštní trajektorie planety naznačuje minulost plnou blízkých vesmírných setkání. Astronomové předpokládají, že HD 106906 b byla svými hvězdami vyvržena a předurčena k tomu, aby se potulovala galaxií jako potulná planeta. Před osamělým osudem ji však možná zachránil astronomický zásah prolétající hvězdy, který ji připoutal k domovské soustavě.

Pohled do vzdálené minulosti

Výzkum vedený Meiji Nguyenem z Kalifornské univerzity v Berkeley kombinuje pozorné oči Hubbleova vesmírného dalekohledu NASA a sondy Gaia. Společně pečlivě sledovaly pohyby planetárního Goliáše a potvrdily jeho stabilní, i když excentrickou dráhu.

Nebeský odkaz

Objev HD 106906 b není jen osamělým počinem, ale také majákem, který osvětluje naše chápání hypotetické planety Devět. Paralely mezi jejich oběžnými drahami naznačují společnou historii dynamického vývoje a stability navzdory vesmírné přesile. Nguyenův tým předpokládá, že tato shoda může být klíčem k potvrzení existence planety Devět.

Vesmír plný možností

Objev HD 106906 b je více než jen vědeckým triumfem; je svědectvím lidské zvědavosti a naší neutuchající honby za poznáním. Když nahlédneme hlouběji do vesmíru, kdo ví, jaká další tajemství na nás čekají v temných zákoutích galaxie? Prozatím je HD 106906 b strážcem, který připomíná rozlehlost vesmíru a zázraky, které skrývá.

Ve vesmírném tanci hvězd a planet zaujala HD 106906 b ústřední místo a nabízí pohled do velkého divadla vesmíru. Její objev potvrzuje naše místo v nebeské sáze – příběhu, který se s každým novým pohledem na noční oblohu stále rozvíjí.

Zdroje: sciencemag.cz, news.berkeley.edu, astronomy.com