Zdroje: www.livescience.com, www.space.comhypeaviation.com

Objev nové komety

Perihelium této komety nastane 28. září 2024. Podle vědeckých odhadů by právě v tento čas měla dosahovat velikosti přibližně 0,7 magnitudy. Její jasnost se tak vyrovná některým nejjasnějším hvězdám na obloze a to i za předpokladu, že jasnost komet je rozptýlená.

Kometa, malé těleso sluneční soustavy, které vzniká nahromaděním hornin, prachu a ledu, nese oficiální označení C/2023 A3. Podle Centra pro malé planety ji v lednu objevili astronomové na observatoři Purpurové hory v Číně a následně 22. února ji objevil systém ATLAS (Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System) v Jižní Africe.

Zelená planeta Pohled na Zelenou kometu poblíž planety Mars Zdroj: Profimedia

Vědci předpokládají, že její záře bude jasnější, než tomu bylo u nedávné Zelená komety. Tedy v případě, že blízké setkání se Sluncem proběhne hladce.

Kometa C/2023 A3 byla později spatřena také na snímcích pořízených observatoří Palomar.

Čtěte také

Čtěte také

Co by se stalo s člověkem ve vakuu ve vesmíru: Hlavně nevěřte sci-fi filmům

Jasná hvězda

Nově nalezený objekt disponuje velkou eliptickou dráhou. To znamená, že kometa svou cestu kolem Slunce absolvuje každých 80 660 let. K největšímu přiblížení komety směrem ke Slunci má podle vědců dojít v září 2024 a nejbližší přiblížení k Zemi se následně očekává 13. října 2024.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Pokud se tak skutečně stane, na Zemi ji uvidíme jako jasnou hvězdu. I tak je však zatím předčasné jásat.

Kometě C/2023 A3 totiž hrozí potenciální zánik. Pokud se ke Slunci přiblíží až příliš blízko, mohlo by ji zahřát natolik, až by se nakonec rozpadla. K Zemi by pak nedoputovala.

Podle předběžného odhadu astronomů kometa C/2023 A3 skutečně zastíní Zelenou kometu (C/2022 E3 (ZTF)), která minulý měsíc prolétla kolem Země, a to poprvé po 50 000 letech. Viditelnost Zelené komety dosáhla maxima jasnosti přibližné hodnoty +4,6. Byla tedy viditelná pouhým okem.

Pokud se C/2023 A3 úspěšně vypořádá s náporem žhnoucího Slunce, mohla by v nejjasnějším okamžiku dosáhnout magnitudy -5, odpovídající jasnosti Venuše na noční obloze.

Čtěte také

oranžový trpaslík

Čtěte také

Agresivní zlaté hvězdy ohrožují život ve vesmíru. Mohou zničit atmosféru i Zemi?

Úžasným detailem, kterým se kometa "A3" může pyšnit, je její obrovská rychlost. Ta dosahuje zhruba 291 000 km za hodinu vzhledem k Zemi.

Pokud Slunce kometu nezničí a ta se následně přiblíží k Zemi, bude tou dobou natolik jasná, že dosáhne magnitudy -0,2. Při průchodu mezi Zemí a Sluncem by se kometa mohla díky dopřednému rozptylu jevit ještě jasnější. Zejména odraz slunečního světla od prachu a ledu by mohl zesílit její záři ve směru Země, tím by došlo k zesílení její magnitudy právě na hodnotu -5.