Na rozdíl od svého protějšku, temné turistiky, která tíhne k místům smrti a utrpení, je noir turistika objevováním tajemna a neobvyklosti. Specifická forma cestování, která vznikla v roce 2020 na podporu cestovního ruchu v Písecko-Blatensku, je vhodná pro rodiny s dětmi a zaměřuje se na místa, která mají tajemnou atmosféru, jsou opředena legendami, nebo vyzařují energii.

Les Bor: Zážitek ze strašidelného lesa

Zdroj: Youtube

Les Bor u Českých Budějovic, známý také jako Branišovský les, je proslulý svou strašidelnou minulostí a znepokojivými legendami. Návštěvníci uvádějí, že slyší nevysvětlitelné zvuky, vidí stínové postavy nebo se setkávají s mrazivými jevy, jako je posun času. Navzdory snahám o neutralizaci strašidelné historie si les zachovává znepokojivou auru.

Panenský Týnec: Léčivý gotický zázrak

Panenský Týnec s nedostavěným gotickým kostelem je zázrakem středověké architektury. Kostel je proslulý svými silnými, léčivými energiemi, které jsou označovány jako pozitivní zóna číslo 8. Místo se doporučuje zejména těm, kteří bojují s depresemi, protože nabízí jak historické zajímavosti, tak pocit klidu.

Bohnický hřbitov bláznů: Pietní vzpomínka

Pro ty, které zajímá strašidelná atmosféra, nabízí bohnický "hřbitov bláznů" jedinečný zážitek. Místo známé jako největší hřbitov choromyslných v Evropě se vzdává tradičních náhrobků a nahrazuje je prostými kopečky hlíny. Zde leží Gavrilo Princip, nechvalně proslulý mimo jiné atentátem na Františka Ferdinanda d'Este. Strohá jednoduchost hřbitova a jeho hluboká historie z něj dělají zajímavou zastávku na cestě za noir turistikou.

Hrad Budeč: Maják plný energie

Mezi pozoruhodné cíle noir turistů patří hrad Budeč. Zřícenina hradiště Budeč, které se nachází nad Zákolanským potokem nedaleko Kovářů, pochází z doby prvních Přemyslovců. Lokalita je nejen historicky významná, neboť se zde nachází nejstarší škola v Čechách, ale je také místem s mimořádnou energií. Budeč a její okolí, zejména vesnice Zákolany a Koleč, mají shora tvar srdce, které podle pověsti vyzařuje klidnou a povznášející energii.

Veřejová skála: Portál do minulosti

Na úpatí Velkého Blaníku leží Veřejová skála, místo opředené legendami a záhadami. Kdysi byla považována za pozůstatek středověkého hradu, nedávné výzkumy však odhalily její pravou podstatu jako pozůstatek starobylého halštatsko-laténského hradiště. Místní pověsti o cestování v čase a paralelních světech, které jsou podpořeny geomagnetickými zvláštnostmi oblasti, dodávají tomuto již tak fascinujícímu místu auru tajemna.

Hora Říp: Legenda vytesaná v čase

Legendární hora Říp je víc než jen geografický orientační bod, je to symbol národní hrdosti a folklóru. Hoře, opředené legendami o skrytých pokladech a mystických bytostech, vévodí starobylá románská rotunda svatého Jiří a svatého Vojtěcha. Místo nabízí nejen úchvatný výhled, ale také spojení s mýtickými kořeny české historie.

Noir turistika nabízí jedinečnou kombinaci historie, legend a přírodních krás. Je to pozvánka k objevování tajemných, neobvyklých a historicky bohatých míst, kterými je tato krásná země poseta. Proto nezůstávejte doma, ale objevte kouzlo skrytých skvostů, které čekají, až odhalí své příběhy těm, kteří mají dost odvahy je vyhledat.

Zdroje: cestovinky.cz, kudyznudy.cz, tripy.cz