Když prázdniny nakročí do své druhé poloviny a slunce zapadne za obzorem, vystřídá ho jiné, neméně fascinující světlo. Je to ten čas, kdy se objeví magická show přírody – noční obloha ve své plné kráse. Letní měsíce nabízejí nepřeberné možnosti pro pozorování nebeských jevů od hvězd a planet až po meteorické roje.

Mléčná dráha – cesta k hvězdným snům

Jedním z vrcholů letního pozorování hvězdné oblohy je bezesporu Mléčná dráha, která je během letních měsíců pozorovatelná celou noc. Její jasně světlo a nesčetné hvězdy učarují všem, kdo se zastaví a zvednou oči k nebi. Když se k tomu přidá ještě absence Měsíce, který během druhé půlky měsíce přechází do novu, výhled na hvězdné pole je zcela nezapomenutelný.

Saturn, okouzlující panovník noční oblohy

Úchvatný pohled lze ještě obohatit o další pozorování. Saturn, majestátní planeta s okouzlujícími prstenci, se 27. srpna dostane do opozice se Sluncem, což znamená, že bude jasně viditelný celou noc. Tento jev je nejlépe pozorovatelný z hvězdárny, takže pokud se rozhodnete pro noční dobrodružství, nezapomeňte navštívit nejbližší hvězdárnu.

Srpnové lunární divadlo

Pokud jde o Měsíc, srpen nám nabídne hned dva úplňky – jeden se objeví na začátku měsíce, druhý pak na jeho konci. První úplněk, který nás čeká v noci z 1. na 2. srpna, bude ve chvíli, kdy se nejvíce přiblíží k Zemi, pod obzorem, takže ho neuvidíme. Na úchvatný pohled si proto budeme muset počkat až na druhý úplněk, který nás čeká 31. srpna.

Perseidy – slzy svatého Vavřince

A co by to bylo za letní pozorování nebe bez meteorického roje? Perseidy, známé také jako slzy svatého Vavřince, jsou nejoblíbenějším letním meteorickým rojem, který letos slibuje obzvláště krásnou podívanou. Bez rušení světlem Měsíce bude možné v noci z 12. na 13. srpna sledovat stovky meteorů křižujících oblohu.

Vstupte do světa hvězd

Letní měsíce nabízejí jedinečnou noční podívanou a byla by škoda si ji nechat ujít. Zastavte se a pozorujte Mléčnou dráhu, jasný meteor či nádherně zářící úplněk. Je to kouzlo letní noci, které se vám alespoň na okamžik postará o nevšední zážitek.

Zdroje: stoplusjednicka.cz, kudyznudy.cz, planetum.cz