Na počátku druhé světové války Sovětskému svazu zoufale chyběly bojeschopné jednotky. Naléhavá potřeba obránců otevřela nebývalou příležitost pro ženy, které toužily přispět k válečnému úsilí. Jejich nejvýznamnější zastánkyní byla plukovnice Marina Rašková, na kterou se s oblibou vzpomíná jako na "ruskou Amelii Earhartovou". Rasková využila svého váženého postavení a Stalinova respektu a úspěšně požádala o zřízení výhradně ženských leteckých letek, což byl v mužské armádě revoluční krok.

Zdroj: Youtube

Výcvik navzdory osudu

Vznikl tak 588. noční bombardovací pluk složený ze 400 žen ve věku od 17 do 25 let, které byly vycvičeny v Engelsově letecké škole. Jejich cesta nebyla zdaleka jednoduchá. Kromě toho, že během pouhých měsíců zvládly výcvik trvající roky, čelily diskriminaci a posměchu ze strany některých mužských spolubojovníků v sovětských řadách. Dostaly špatně padnoucí mužské uniformy a příliš velké boty, což je nutilo vycpávat si obuv roztrhaným ložním prádlem, aby jim lépe padla. Denně snášely sexuální obtěžování a posměch, přesto musely najít sílu na bojišti i mimo něj.

Taktika a zkoušky nočních čarodějnic

Kvůli rozpočtovým omezením a hmotnostním limitům nemohly původně vybavit svá letadla padáky a létaly na zastaralých dvouplošnících Polikarpov Po-2. Primitivní letadla z překližky a plátna byla v případě použití v boji považována za smrtelné pasti. Přesto letadla nabízela nečekanou výhodu. Zatímco ve dne byly pomalé stroje s krátkým doletem málo použitelné, v noci jeho dobré vlastnosti vynikly a staly se z nich obtížné cíle pro německé stíhače. Noční čarodějnice používaly odvážnou noční taktiku s trojicí letounů, kdy dva odváděly pozornost nepřítele a třetí mohl tiše plachtit a shazovat bomby. Tato strategie, ačkoli byla plná nebezpečí, se ukázala být proti nacistům zničujícím způsobem účinná.

Obranná výzbroj byla vzácná, často se omezovala na nabitou pistoli, přičemž poslední náboj byl vyhrazen pro sebevraždu, pokud se zdálo, že dopadení je nevyhnutelné. Hlavním cílem 588. jednotky bylo dezorientovat nepřítele a připravit ho o spánek, a v tom vynikala. Nacisté byli nejen zmateni neúnavnými nočními útoky, ale také rozzuřeni, když zjistili, že je má na svědomí čistě ženský pluk. Němci jim výstižně přezdívali "noční čarodějnice" kvůli strašidelnému zvuku jejich klouzajících letadel nad hlavou, která připomínala košťata prohánějící se po obloze.

Odkaz odvahy a odhodlání

Navzdory svým neuvěřitelným úspěchům, včetně přibližně 30 000 vzletů a několikanásobného vyznamenání Hrdina Sovětského svazu, se Noční čarodějnice nadále potýkaly se skepticismem a nedostatečným uznáním ve vlastních řadách. Jejich nezlomný duch a zdatnost tváří v tvář nepřízni osudu však položily základní kámen v historii žen ve vojenské službě.

Noční čarodějnice se staly symbolem houževnatosti, rovnosti a nezdolného ducha žen. Jejich přínos přesáhl bitevní pole, vydláždil cestu budoucím generacím a změnil běh vojenských dějin. Když se ohlédneme zpět, jejich odkaz nás stále inspiruje a připomíná nám hluboký dopad odvahy proti zdrcující přesile.

Zdroje: thecollector.com, history.com, en.wikipedia.org