Nikola Tesla podivín

Nikola Tesla byl nejen génius a vizionář, který se nerodí každý den, ale také velmi výstřední podivín. I některé jeho vynálezy jsou obestřeny tajemstvím a záhadami. Údajně měl nadpřirozené schopnosti, zjevovala se mu technická řešení, některé přístroje sestrojil na základě vnuknutí. Věřilo se, že je ve spojení s mimozemšťany a že se zabývá neznámými zdroji energie. Je mu dokonce připisována dosud nevysvětlená Tunguzská katastrofa na Sibiři, kterou má mít na svědomí obrovský výbuch, který Tesla způsobil při pokusech se svým „paprskem smrti“. Nejspíš daleko věrohodněji zní, že svým dalším přístrojem rozkmital budovy newyorského Manhattanu.

Generátor zemětřesení

Mezi Teslovými třemi stovkami vynálezů je „elektromagnetický oscilátor“, elektrický generátor poháněný parou. Nechal si ho v roce 1893 patentovat. Na základě předpokladu, že každá látka ve vesmíru má svou jedinečnou rezonanční frekvenci a je s ní možné manipulovat ho sestrojil tak, aby vytvářel mechanickou rezonanci s určitým objektem. Jednoho dne pak s ním prováděl experimenty ve své laboratoři na ulici East Houston. Frekvenci oscilátoru nastavil na frekvenci cihlové budovy, ve které se nacházel. Když přístroj zapnul, ovladač se zaseknul a už nešel vypnout. Všechny cihlové domy v okolí se začínaly otřásat a zděšení obyvatelé ohlašovali zemětřesení.

Ti, co byli poblíž budovy Teslovy laboratoře z ní slyšeli vycházet podivné temné vibrující zvuky a nahlásili to na policii. Když policie dorazila na místo a vyrazila dveře laboratoře, spatřila Teslu, jak vědom si neštěstí, které by mohl způsobit, zběsile tluče kladivem do svého přístroje, aby katastrofu odvrátil. V tu chvíli zemětřesení ustává a budovy se přestávají chvět. Vypráví se, že Tesla stačil rozbít svůj oscilátor ještě dřív, než policie dorazila. Ale to není nijak podstatné. Hlavně, že…

Zdroj: Youtube

A co na to Nikola?

Žádná z manhattanských budov při „oscilátorovém“ zemětřesení zničena nebyla, ale Tesla ve svých spisech uvedl, že kdyby přístroj ještě nechal běžet jen krátkou minutku, budovy by se zřítily. Neví se však zcela jistě, na kolik je tato příhoda pravdivá a zda i samotný spis není podvrh. Nicméně Nikola svou historku vyprávěl pro tisk trošku jinak. Princip jeho stroje vysvětlil reportérovi A. L. Besnsonovi, který o něm v roce 1912 napsal článek pro The World Today. Píše v něm, že Nikola svůj přístroj vyzkoušel na Wall Street na ocelové konstrukci desetipatrové budovy, která byla ve výstavbě. Konstrukce začala vrzat, skřípat a kývat se. Stavbaři se v panice rozutekli. Tesla s oscilátorem v kapse v klidu odešel dřív, než na místo dorazila policie.

Nač takové experimenty?

Nikola Tesla byl mírumilovný člověk a svůj přístroj chtěl naopak využít pro prevenci zemětřesení, způsobem „odlehčení zemské energie“. Věřil dokonce, že na něm zbohatne. Systém „telegeodynamiky“ ale zůstal ve fázi prototypu. Oscilaci generované energie pomocí jeho zařízením chtěl pak využít pro průzkum podzemí. Věřil, že by ho geologové mohli pozorovat pomocí vln, které by se od hornin odrážely. Že to byl nápad geniální svědčí to, že je tato myšlenka dnes využívána v seismologii.

Zdroje: mysteriesrunsolved.com, www.forbes.com