Léto v Rakousku neznamená jen hory a vánek v alpských lesích. Jen půl hodiny jízdy autem od Vídně můžete najít skutečný přírodní poklad, Neziderské jezero, kterému místní říkají "rakouské moře". Ačkoli Rakousko je vnitrozemská země, tato unikátní vodní plocha vám nabídne kouzlo, které byste očekávali od pobřežní destinace.

Geografie a tajemství jezera

Toto jedinečné jezero má rozlohu 320 km² a leží v nadmořské výšce 115 metrů. Nachází se na hranici Rakouska a Maďarska, přičemž většina leží na rakouské straně. Jedna z nejzajímavějších vlastností jezera je, že kvůli zakřivení Země není možné vidět na druhý konec jezera.

Přítok je krytý hlavně podzemní vodou a řekou Wulka, zatímco přirozený odtok neexistuje. To vedlo k vytvoření umělého odtokového kanálu v letech 1895-1909. Jezero je spojeno s povodím Dunaje, což přispívá k jeho ekologické rozmanitosti.

Zrod prehistorické krásy

Jezero vzniklo přibližně před 20 miliony let a je posledním zbytkem prehistorického moře Tethys. Pokles pevnin a následné naplnění oblasti slanou vodou moře Thetys vedlo k vytvoření tohoto jezera. I když v 19. století vyschlo, zachovalo se dodnes a dává nám jedinečnou příležitost obdivovat jeho krásu.

Přírodní poklad v srdci Evropy

Zdroj: Youtube

Jezero je domovem pro tisíce vodních ptáků, vzácných druhů a rozsáhlých plantáží cukrové třtiny. Tyto plantáže, někde široké až 8 kilometrů, tvoří důležitou součást ekosystému. Oblast je chráněna dvěma národními parky a je součástí světového dědictví UNESCO.

Léto u "rakouského moře"

Se svými více než 2000 hodinami slunečního svitu ročně je jezero oblíbenou turistickou destinací. Nabízí mnoho sportovních aktivit, jako je jachting, surfování, kitesurfing, golf a cyklistika. Gastronomie v regionu Burgenlandsko je také považována za špičkovou. Jedná se o českými turisty ještě neobjevenou destinaci. Češtinu zde uslyšíte skutečně málokdy. Je to škoda, protože se jedná o skutečně nádherný kus přírody.

V letních měsících se zde konají mnohé kulturní akce, jako jsou operety, koncerty vážné hudby, galerie a výstavy. Jezero tak nabízí bohatý kulturní program, který dokresluje přírodní krásy oblasti.

Zima na ledové plošině

Neziderské jezero má také svoje kouzlo v zimě. Když jezero zamrzne, stává se oblíbeným místem pro bruslení. Zamrzlá hladina přitahuje milovníky zimních sportů a nabízí neopakovatelné zážitky na ledě.

Neziderské jezero je mnohem více než jen rakouskou náhradou moře. Jeho bohatá historie, unikátní ekosystém, široká škála rekreačních a sportovních aktivit, a jeho schopnost ožít jak v létě, tak v zimě, z něj činí ideální destinaci pro každého návštěvníka. Ať už jste nadšenec do sportu, milovník přírody nebo historie, toto "rakouské moře" vás nezklame a stane se jedním z vašich oblíbených míst.

Zdroje: wikipedia.org, idnes.cz, denik.cz