Tajemný tunel

Objev, který učinili dělníci z provincie Nevşehir, všem vyrazil dech. Během městského stavebního projektu se prokopali do tajemného tunelu. Objevili zázrak.

Dělníci nalezli svět jako z pohádky. Projekt, který realizovala turecká Správa pro rozvoj bydlení, tak přinesl víc, než se čekalo. Město, které dělníci během stavebních prací objevili, je pravděpodobně staré asi 5000 let.

Nejvýraznějším prvkem podzemního města v provincii Nevşehir jsou právě tunely. "Není to pouze podzemní město. Na místě je celá řada tunelových chodeb," uvedl Mehmet Ergün Turan, vedoucí stavebního projektu.

Objevené chodby údajně zaujímají délku několik kilometrů.

V okamžiku, kdy dělníci podzemní město objevili, došlo k přerušení stavebních prací. Kromě tunelů se našly také únikové místnosti nebo skrytá modlitební místa.

Svět jako z pohádky

Podzemní město s tunely v provincii Nevşehir objevili dělníci na konci prosince. Nadělili tak místním archeologům pozdní vánoční dárek. Ten je skutečnou raritou. Tento významný nález může být podle odborníků největším podzemním městem na světě.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Svět jako z pohádky však skrývá mnohem víc. Vědci předpokládají, že na místě nálezu objeví další budovy, skryté kostely nebo dokonce vodní kanály.

Podzemní město se objevilo pod starou částí provincie Nevşehir. Právě zde plánovala Správa pro rozvoj bydlení postavit nový bytový projekt.

Provincie Nevşehir leží v historické oblasti Kapadocie ve středním Turecku. Ta je pověstná svou bohatou historií. Ve starověku zde došlo k výstavbě celé řady podzemních osad. Na jejich stavbu se použila měkká sopečná hornina.

Související články

Předpokládá se, že tyto osady byly schopné pojmout až 20 000 lidí. Oblast je také proslulá kuželovitými skalními útvary známými jako pohádkové komíny.

Podle Hasana Ünvera, starosty města Nevšehir, bylo nově objevené město již zaregistrované u tureckého úřadu pro ochranu kulturního a přírodního dědictví.

www.independent.co.uk, www.newsweek.com, www.nationalgeographic.com