Skrytý poklad v srdci Londýna

Zdroj: Youtube

Ve čtvrti Richmond v srdci Londýna narazíte na nevšední dům. Architektonický zázrak, který je pro nic netušící oko téměř neodhalitelný. Kousek od rušné silnice A316, u kruhového objezdu Richmond Circus, se nachází objekt, který místní pojmenovali "Neviditelný dům". To, co dělá tuto rezidenci tak velkolepou, jsou obří zrcadlové stěny, které odrážejí okolní krajinu a okolní prostředí tak dokonale, že je nesmírně těžké si jí všimnout, pokud nevíte, co hledat.

Soukromí uprostřed města

Geniálním autorem návrhu je architekt a umělec Alex Haw. Jeho vizí, realizovanou v roce 2015, bylo vytvořit prostor, který by neustále komunikoval se svým okolím. Majitelům příbytku se nabízí jedinečný zážitek z bydlení. Zatímco exteriér odráží ruch Richmondu, interiér zůstává soukromým útočištěm. Obyvatelé domu si mohou dopřát luxus pohledu na okolní svět, aniž by bylo narušeno jejich soukromí. To však nabízí i zábavné momenty, jako například zachycení chodců, kteří se oddávají něžnostem nebo si upravují oblečení, aniž by si uvědomovali, že je za zrcadlící se plochou může někdo pozorovat.

Záhada, kterou mnozí přehlédli

Půvab "Neviditelného domu" se neomezuje pouze na jeho fasádu. Fotografie nemovitosti si získala širokou pozornost na internetu a vedla k mnohý otázkám. Nejčastějším dotazem diskutujících bylo: Jak je možné, že jim dům celé ty roky unikal, přestože kolem něj nesčetněkrát projeli? Někteří se zamýšleli nad tím, jaké úsilí je třeba vynaložit na údržbu, aby se zrcadla stále leskla. Jiní vyjadřovali zájem o informaci, jaký materiál je použitý na „zneviditelnění“ domu. Bylo to skutečně sklo? Pokud ano, nebylo by křehké, přestože je tvrzené? Ovšem přesné detaily výstavby a použitého materiálu zůstávají jednou z mnoha záhad domu.

Stírání hranic

Neviditelný dům v srdci londýnské čtvrti Richmond je důkazem neomezených možností architektonických inovací a uměleckých vizí. Zpochybňuje naše vnímání toho, co může být domov, stírá hranice mezi stavbou a prostředím a vyvolává rozhovory, které odrážejí jeho vlastní lákavé záhady. Neviditelný dům bude i nadále okouzlovat a ohromovat a zanechá nesmazatelnou stopu v architektonické krajině Londýna i v představách těch, kteří měli to štěstí na něj narazit.

Zdroje: homebuilding.co.uk, indiatimes.com, mylondon.news