Manželé Weinzettlovi byli zpočátku okouzleni klidnou a zároveň centrální polohou náměstí Kozin a zakoupili malý domek s úmyslem vytvořit víkendové útočiště. Osud však měl jiné plány. Když se naskytla příležitost získat sousední nemovitost, jejich vize se radikálně změnila.

Manželé, vedeni touhou vytvořit ideální bydlení pro svou rodinu, se vydali na ambiciózní cestu, která trvala sedm let, a jejímž cílem bylo přebudovat dvě sousední stavby v jeden celistvý domov. Jejich přístup byl šetrný a zároveň inovativní, zbavili se nevhodných moderních doplňků a zároveň zachovali podstatu původních materiálů. Jejich filozofie? Ctít minulost a zároveň přijmout budoucnost.

Brána do dvou světů

Strategicky umístěný dům na Kozině vítá návštěvníky ze dvou stran – pěším vstupem z náměstí a vjezdem pro auta z opačného konce. Je to stavba, která vyniká nápadným velkým oknem ve štítové dvorní fasádě, záměrně umístěným tak, aby zachycovalo majestátní výhled na nedalekou kostelní věž. Uvnitř dům překvapí směsicí tradičních dělených oken, která nabízejí lákavé pohledy do okolí.

Symfonie materiálů

Výběr materiálů v rezidenci Weinzettlů vypovídá o jejich filozofii. Střecha má tradiční keramickou bobrovku, na stěnách se vyjímá robustní kámen a podkroví a klenby zdobí smrkové desky. Uvnitř dominují stropy z běleného smrku, které doplňují dubové doplňky a moderní prvky jako ocelové schodiště a laminátová kuchyňská linka. Směsice materiálů není jen estetická, je to i vyprávění o vývoji domu.

Důmyslné využití prostoru

Chtěli byste vědět, jak se ze dvou domů stal jeden harmonický příbytek? Menší stavba slouží jako centrum technického zázemí a skladů, kde se nachází garážové prostory, dílna a nezbytné inženýrské sítě. Větší budova naopak hostí hlavní obytné prostory včetně nápadné kuchyně, jídelny a obytného prostoru pod umělecky klenutým dřevěným stropem.

Stírání hranic

Rozsáhlá terasa, rozdělená skleněnou stěnou, rozšiřuje obytný prostor a vytváří propojení mezi interiérem a exteriérem. Tento "světový pokoj" je příkladem vize architektů o bydlení v harmonii s okolním prostředím.

Přízemí ukrývá hlavní ložnici a kreativně vytvořenou předsíň s výklenkem pro posezení. Podkroví se proměňuje v útočiště pro děti, kde se nachází prostorná herna a dětské pokoje s inovativními otevřenými šatnami, což zajišťuje uspokojení potřeb každého člena rodiny v kompaktním, ale rozlehlém prostředí.

Promyšlené designové prvky

Praktičnost a estetika jdou v jedinečném obydlí ruku v ruce. Manželé Weinzettlovi věnovali zvláštní pozornost úložným prostorům, protože si uvědomují, že se věci hromadí po celý život. Každé zákoutí je promyšleně navrženo tak, aby byl dům nejen vizuálně přitažlivý, ale také nesmírně praktický.

Udržitelný model

Rezidence je mistrovskou třídou v efektivním využití prostoru, na 300 metrech čtverečních vytvořili manželé prostor, který pojme vše podstatné – obytné prostory, dílnu, garáž i bujnou zahradu. Představuje životaschopnou a udržitelnější alternativu k příměstským vilám a dokazuje, že pohodlné bydlení nevyžaduje obrovské rozlohy pozemku.

Dům manželů Weinzettlových v Trhových Svinech je zářným příkladem toho, jak se opuštěné stavby mohou znovu zrodit v krásné a funkční domy.

Zdroje: denik.cz, earch.cz, novinky.cz