Pokud jste milovníci zimních sportů, pravděpodobně jste slyšeli o nebezpečích lavin. Možná jste dokonce už nějakou viděli. Lavina – náhlý, mocný a ničivý sesuv sněhu, který se může zvednout v mžiku a pohřbít vše ve své cestě. Každý rok laviny zabíjí zhruba 150 lidí, a to nejen horolezce či lyžaře, ale i nevinné turisty, kteří se dostali na špatné místo ve špatný čas.

Smrtonosný krasavec

Abychom pochopili, jak laviny fungují, musíme nejprve rozumět tomu, jak vznikají. Sněhová pokrývka na horách není homogenní. Skládá se z vrstev, které se liší svou konzistencí, pevností a napětím. Když se tyto faktory spojí s dalšími vnějšími podmínkami, jako je teplota, vlhkost nebo dokonce lidský zásah, může se z hory uvolnit smrtící lavina.

Nicméně, ačkoliv mnoho lavin je pohromou spíše pro menší skupiny lidí, některé z nich vstoupily do historie svou ničivostí a obrovským počtem obětí.

Alpy: Neštěstí v srdci Evropy

Kdo by si pomyslel, že v srdci Evropy může nastat taková katastrofa? Během zimy 1950-1951 se Alpy staly dějištěm "atypických povětrnostních podmínek". V jednu chvíli za tři dny napadlo téměř 15 metrů sněhu. Smíchání atlantické teplé fronty s polární studenou frontou v kombinaci se silným větrem vedlo k několika stovkám lavin ve Švýcarsku, Rakousku a Itálii. Výsledek? Více než 265 mrtvých, 900 zničených budov a ztráta téměř 500 kusů dobytka.

Pandžšíru – Afghánistán: Tragédie v dálce

V únoru 2015 zažil Afghánistán jednu z nejhorších lavinových katastrof v historii. V provincii Pandžšír, charakteristické svým hornatým a skalnatým terénem, napadlo tak mnoho sněhu, že místní hory nevydržely. Přestože do oblasti bylo rychle vysláno 1 000 afghánských vojáků, laviny způsobily smrt více než 310 lidí.

Huascarán - Peru: Andská hrůza

Huascarán v Andách není jen jednou z nejvyšších hor světa, ale také místem jedné z nejtragičtějších lavin. V roce 1962 se z něj sesunul obrovský ledovec, který smetl vše v jeho cestě. Města Ranrahirca a Huarascucho byla zasažena plnou silou, když je pohřbilo až 40 metrů ledu a trosek. Bilance? Zhruba 4 000 mrtvých a neuvěřitelné materiální škody.

Marmolada - Itálie: Střet historie a přírody

Na svazích této hory byla během 1. světové války vybudována kasárna pro vojáky rakousko-uherské armády. Ale 13. prosince 1916 přinesl osud smrtící ránu. V důsledku hustého sněžení a teplého počasí se ze svahu Marmolady uvolnilo obrovské množství sněhu, kamení a ledu, které zasypalo kasárnu a stovky vojáků. Ovšem tragédie nepolevila. V následujících dnech se valila jedna lavina za druhou, přičemž si vyžádaly asi 9 000-10 000 životů.

Čtěte také

Čtěte také

Vražedné jezero v Kamerunu: Vzácná přírodní katastrofa zabila 1 700 lidí

Huascarán - Peru: Když země otřese světem

Přírodní katastrofy často přicházejí jako dominový efekt. Podmořské zemětřesení vyvolalo uvolnění ledovce, který s sebou vzal kamení, hlínu a vodu, tvoříc tak nebezpečnou a ničivou směs, která nemá slitování. A tak se stalo, že onoho osudného 31. května 1970 oblast Ancash zaznamenala nejsmrtonosnější lavinu v historii. Celé vesnice zmizely z mapy a 22 000-70 000 (dle některých zdrojů až 100 000) obyvatel bylo pohřbeno pod hromadami sutin.

Čtěte také

Pohled na jezero dnes nefunkční sopku Toba

Čtěte také

Největší erupce v historii: Před 75 tisíci lety zbylo na světě jen 10 000 lidí

Mezi oběťmi bylo také 14 českých horolezců, kteří přišli zdolat majestátný vrcholy v Peru. Takové události nám připomínají, jak jsme malí ve srovnání s mocí přírody.

Historie je plná příběhů, které nám připomínají sílu a ničivost lavin. Jsou to důkazy toho, jak může vypadat pravá síla přírody, a jak je důležité respektovat její síly a dbát na vlastní bezpečnost, když se vydáme do hor.

Zdroje: echo24.czen.wikipedianatureworldnews.com