Pokud jste milovníci zimních sportů, pravděpodobně jste slyšeli o nebezpečích lavin. Možná jste dokonce už nějakou viděli. Lavina – náhlý, mocný a ničivý sesuv sněhu, který se může zvednout v mžiku a pohřbít vše ve své cestě. Každý rok laviny zabíjí zhruba 150 lidí, a to nejen horolezce či lyžaře, ale i nevinné turisty, kteří se dostali na špatné místo ve špatný čas.

Zdroj: Youtube

Smrtonosný krasavec

Abychom pochopili, jak laviny fungují, musíme nejprve rozumět tomu, jak vznikají. Sněhová pokrývka na horách není homogenní. Skládá se z vrstev, které se liší svou konzistencí, pevností a napětím. Když se tyto faktory spojí s dalšími vnějšími podmínkami, jako je teplota, vlhkost nebo dokonce lidský zásah, může se z hory uvolnit smrtící lavina.

Nicméně, ačkoliv mnoho lavin je pohromou spíše pro menší skupiny lidí, některé z nich vstoupily do historie svou ničivostí a obrovským počtem obětí.

Alpy: Neštěstí v srdci Evropy

Kdo by si pomyslel, že v srdci Evropy může nastat taková katastrofa? Během zimy 1950-1951 se Alpy staly dějištěm "atypických povětrnostních podmínek". V jednu chvíli za tři dny napadlo téměř 15 metrů sněhu. Smíchání atlantické teplé fronty s polární studenou frontou v kombinaci se silným větrem vedlo k několika stovkám lavin ve Švýcarsku, Rakousku a Itálii. Výsledek? Více než 265 mrtvých, 900 zničených budov a ztráta téměř 500 kusů dobytka.

Pandžšíru – Afghánistán: Tragédie v dálce

V únoru 2015 zažil Afghánistán jednu z nejhorších lavinových katastrof v historii. V provincii Pandžšír, charakteristické svým hornatým a skalnatým terénem, napadlo tak mnoho sněhu, že místní hory nevydržely. Přestože do oblasti bylo rychle vysláno 1 000 afghánských vojáků, laviny způsobily smrt více než 310 lidí.

Huascarán - Peru: Andská hrůza

Huascarán v Andách není jen jednou z nejvyšších hor světa, ale také místem jedné z nejtragičtějších lavin. V roce 1962 se z něj sesunul obrovský ledovec, který smetl vše v jeho cestě. Města Ranrahirca a Huarascucho byla zasažena plnou silou, když je pohřbilo až 40 metrů ledu a trosek. Bilance? Zhruba 4 000 mrtvých a neuvěřitelné materiální škody.

Marmolada - Itálie: Střet historie a přírody

Na svazích této hory byla během 1. světové války vybudována kasárna pro vojáky rakousko-uherské armády. Ale 13. prosince 1916 přinesl osud smrtící ránu. V důsledku hustého sněžení a teplého počasí se ze svahu Marmolady uvolnilo obrovské množství sněhu, kamení a ledu, které zasypalo kasárnu a stovky vojáků. Ovšem tragédie nepolevila. V následujících dnech se valila jedna lavina za druhou, přičemž si vyžádaly asi 9 000-10 000 životů.

Huascarán - Peru: Když země otřese světem

Přírodní katastrofy často přicházejí jako dominový efekt. Podmořské zemětřesení vyvolalo uvolnění ledovce, který s sebou vzal kamení, hlínu a vodu, tvoříc tak nebezpečnou a ničivou směs, která nemá slitování. A tak se stalo, že onoho osudného 31. května 1970 oblast Ancash zaznamenala nejsmrtonosnější lavinu v historii. Celé vesnice zmizely z mapy a 22 000-70 000 (dle některých zdrojů až 100 000) obyvatel bylo pohřbeno pod hromadami sutin.

Mezi oběťmi bylo také 14 českých horolezců, kteří přišli zdolat majestátný vrcholy v Peru. Takové události nám připomínají, jak jsme malí ve srovnání s mocí přírody.

Historie je plná příběhů, které nám připomínají sílu a ničivost lavin. Jsou to důkazy toho, jak může vypadat pravá síla přírody, a jak je důležité respektovat její síly a dbát na vlastní bezpečnost, když se vydáme do hor.

Zdroje: echo24.cz, en.wikipedia, natureworldnews.com